Хореографът Христо Станков, директор и създател на Български арт и фолклорен център „Нестия”, вярва, че именно чрез родното изкуство и фолклор може да се запази българския дух и да се изгради привлекателен и атрактивен образ на България пред света.
Той има зад гърба си хиляди концерти и десетилетия прославя с формацията българския фолклор зад граница. Неговата родолюбива мисия не свършва с танцовите изяви из нашата страна, защото Христо Станков участва годишно в 120 фолклорни фестивала, като целта на „Нестия“ е да съхрани и да популяризира самобитния български фолклор. Затова неслучайно името на фолклорния център идва от старотракийската дума за огън.
В ефира на Радио Благоевград Христо Станков, който е и съорганизатор на „Най-дългото хоро“ у нас, сподели дългогодишната си кауза, чийто слоган е „Да запалим и съхраним огъня български“. Той отдавна радее и за приемането на закон за съхранение на българския фолклор и за изучаване на народното творчество в училищата. Христо Станкова разказа и за предстоящите фестивали „Зимна приказка в Рила“ в Боровец и „Зимна приказка в Пирин“ в Банско, както и за Националния фолклорен фестивал "Бъдност за талантите на България", който дава сцена за изява на стотици таланти в 28 областни града.
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..