Около 25% от боклука, генериран в община Благоевград, е биологичен. Най-спешната и неотложна задача е осигуряване на достатъчно количество разделно събрани органични отпадъци, за да бъде захранвана предстоящатата за въвеждане в експлоатация анаеробната инсталация за преработване на разделно събрани зелени и хранителни отпадъци от домакинства, заведения за хранене, учебни заведения, детски градини, тържища, магазини, от всички места, където се генерират и изхвърлят такива отпадъци. „За целта в града ще бъдат разположени 4000 кафяви контейнера, които вече са закупени и са на склад в базата на общинското предприятие по чистота. Закупени са и предстои да бъдат доставени до края на месеца април и специални осем броя машини за събиране на хранителни и зелени отпадъци“, съобщи в интервю за Радио Благоевград Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в общинската администрация – Благоевград.
Съвместният проект с екологичното сдружение „За Земята“ предвижда в рамките на една година да бъдат определени пилотните зони и различните типове жилища, в които да се събират разделно биоотпадъци. Подготвят се активна информационна кампания, срещи с представители на етажната собственост, с пенсионерски клубове и организации, които могат да повлияят на нагласите на местната общност. „И да, нито в Германия, нито в Австралия нещата са станали за един ден. Там се работи повече от 10 години в тази посока, имало е проблеми със събирането на тези отпадъци, но в крайна сметка хората са се убедили, че по този начин те намаляват таксите, които плащат за сметосъбирането“, каза още Наталия Димитрова.
Тя напомни, че това са стъпки не само към екологичното образование и възпитание, но и към промяна на начина за изчисляване на таксата смет. „В момента във всички общини в България има такова предизвикателство. Макар, че законът позволява от първи януари 2025 година възможност за заплащане на местни данъци и такси въз основа на количество генериран отпадък, няма да се премине веднага и изцяло на такава система. Повечето общини, поне за първата година, ще пробват смесен вариант“, коментира екологът.
Интервюто с Наталия Димитрова чуйте в звуковия файл.
България е навсякъде, когато има кой да предава любовта към Родината и българския език. Това е благородната мисия за учителите с голямо сърце. Сред тях е Снежина Цветанова- познат глас в радиоефира, журналист, който от няколко години не само се връща към учителството, но преподава на българчета, живеещи извън нашата страна. Тя..
В търсене на решения с отпадъчната пластмаса графичният дизайнер Георги Балинов организира мини работилници за собственоръчно рециклиране на пластмаса, превръщайки боклука в полезни предмети. Всичко започва преди няколко години, когато Георги се запознава с движението „Ценна пластмаса“ и разбира, че много други хора по света рециклират..
Езиков приятел за деца мигранти - това е новата инициатива, обединяваща български студенти, които да помагат на деца бежанци да учат български език. Проектът се реализира от екипа на „Мулти култи колектив“ и цели да подаде ръка на мигрантите, които идват да живеят в нашата страна. Това каза за Радио Благоевград председателят на..
Платформата „Ела си у дома“ цели да върне над 1 000 000 българи от чужбина, като им покаже, че в България има възможности и бъдеще. Създателят на инициативата е Ленко Кабаиванов, социален предприемач и творец. Той подчерта, че проектът е насочен към вдъхновяване чрез личен пример и практическа подкрепа. „Много хора искат да се върнат, но им..
„Кризата в отношенията между България и Северна Македония може да бъде преодоляна единствено чрез диалог и взаимно уважение“, заяви Калоян Ханджийски в интервю за Радио Благоевград. Ханджийски е член на Клуба за българо-македонско приятелство и разказа за дейността на организацията, която вече две години събира на една маса политици, общественици и..
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..