Около 25% от боклука, генериран в община Благоевград, е биологичен. Най-спешната и неотложна задача е осигуряване на достатъчно количество разделно събрани органични отпадъци, за да бъде захранвана предстоящатата за въвеждане в експлоатация анаеробната инсталация за преработване на разделно събрани зелени и хранителни отпадъци от домакинства, заведения за хранене, учебни заведения, детски градини, тържища, магазини, от всички места, където се генерират и изхвърлят такива отпадъци. „За целта в града ще бъдат разположени 4000 кафяви контейнера, които вече са закупени и са на склад в базата на общинското предприятие по чистота. Закупени са и предстои да бъдат доставени до края на месеца април и специални осем броя машини за събиране на хранителни и зелени отпадъци“, съобщи в интервю за Радио Благоевград Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в общинската администрация – Благоевград.
Съвместният проект с екологичното сдружение „За Земята“ предвижда в рамките на една година да бъдат определени пилотните зони и различните типове жилища, в които да се събират разделно биоотпадъци. Подготвят се активна информационна кампания, срещи с представители на етажната собственост, с пенсионерски клубове и организации, които могат да повлияят на нагласите на местната общност. „И да, нито в Германия, нито в Австралия нещата са станали за един ден. Там се работи повече от 10 години в тази посока, имало е проблеми със събирането на тези отпадъци, но в крайна сметка хората са се убедили, че по този начин те намаляват таксите, които плащат за сметосъбирането“, каза още Наталия Димитрова.
Тя напомни, че това са стъпки не само към екологичното образование и възпитание, но и към промяна на начина за изчисляване на таксата смет. „В момента във всички общини в България има такова предизвикателство. Макар, че законът позволява от първи януари 2025 година възможност за заплащане на местни данъци и такси въз основа на количество генериран отпадък, няма да се премине веднага и изцяло на такава система. Повечето общини, поне за първата година, ще пробват смесен вариант“, коментира екологът.
Интервюто с Наталия Димитрова чуйте в звуковия файл.
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..