В края на миналата седмица, по време на извънредно заседание на ОбС - Благоевград бе гласуван и одобрен бюджета на Благоевград за 2024г. 36 местни парламентаристи подкрепиха финансовата рамка, против бяха двама. Нямаше въздържали се.
Общинският съветник Димитър Урдев коментира темата в ефира на Радио Благоевград. “Бюджетната процедура е следвала всички стъпки, които са разписани в закона - публично обсъждане, представяне на всички заложени политики, обсъждане в комисии, становища на различни граждани и организации, но не това е най-важното. Много граждани се свързаха с мен и ме питаха за този общински дълг, който с решение на ОбС бе увеличен от 20 на 40 милиона лева. Необходимо е да се направи анализ на причините, довели до сегашното финансово състояние на общината, на размера на задълженията, както и какъв е успешният изход от ситуацията.“
Според анализа на Димитър Урдев, до голяма степен това е заради начина, по който функционира и работи общинската администрация.
“Всеки път Общинският съвет гласува правото на кмета еднолично да прави промени в бюджета, да кандидатства по проекти, каквито той намери за добре и при условия, които смята за добри. Практиката показва, че нужното решение от местния парламент се търси в последния момент и като извънредна точка, което отнема възможността за каквато и да е ангажираност от негова страна като орган на местното самоуправление.”
Друг голям проблем според Урдев е лошото планиране на бюджета. “Всяка година той се планира при свръхочаквания за изпълнението на приходната част и въз основа на това разходната част. Какво се случва когато нямаш буфер, който да поеме неизпълнението на приходите? Няколко пъти Методи Байкушев похвали дирекция “Местни данъци и такси” за високата събираемост. И това вероятно е така. Проблемът е, че когато имаш 95-96% събираемост от очаквани 35-40 милиона лева, ти на практика реализираш дефицит в размер 1,2 - 2 милиона лева годишно.”
Чуйте коментара на Димитър Урдев.В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..