Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още един ден повече …

Февруари е най-късият месец от годината, има 28 дни през обикновена година и 29 дни през високосната година, каквато е 2024-та. Февруари е единственият месец с по-малко от 30 дни. Но, има държави, в които е използвана датата 30 февруари. 

Д-р Ирина Йовчева, председател на НЧ „Пробуждане-2022“ село Шипочано, общ. Кюстендил от името на читалището отправи предизвикателство към слушателите на Радио Благоевград с въпроса: Ако имахме още един ден повече в нашия живот, какво бихме направили? Слушателите го приеха и споделиха, че биха използвали един допълнителен ден от календара за срещи с приятели, за четене на интересна книга, за дълго отлагана работа, за гледане на филм, за пътуване или за почивка. Д-р Ирина Йовчева разказа интересни истории и малко познати факти, свързани с датата 30 февруари.

„Следващият път, когато саркастично отправите към някой репликата „ще се видим на 30 февруари“, имайте предвид, че историята наистина познава такава дата, а на многовековни надгробни плочи археолози са забелязвали даже и 31-ви. До момента са известни два случая, в които 30 февруари се е появявал в календара. През 1700 година Швеция планира преминаването си от Юлианския към Григорианския календар. За да се изравни с всички останали, империята решава да пропуска високосните години чак до 1740-а включително, вместо да пропусне наведнъж няколко последователни дни, както направили другите държави. Опитът се оказал неуспешен и през 1712 г. шведите отново се върнали на Юлианския календар, добавяйки еднократно 30 февруари в него, за да влязат в ритъма му. Окончателното преминаване на страната към Григорианския календар е през 1753-та, когато от 17 февруари е преминато директно на 1 март. Не всички приемат добре реформата. Според някои местни са откраднати 11 дни от живота им.“

30 февруари е съществувал и в Съветския съюз, в периода 1930-1931 г., в оформения революционен календар, включващ 5-дневни седмици и 30 дена във всеки месец. Целта му е била да елиминира неделята, за да няма почивни дни за работническата класа и да бъде постигната по-висока индустриална ефективност.

„Нека да погледнем и към древния български календар. Предполага се, че е създаден в периода между 10 000 и 2750 година преди н.е. (според Ал. Лудколев). Той също е съдържал 12 месеца. Как е била разпределена годината по дни в тези месеци не е известно, но се знае, че продължителността й е била равна на 365,2421875 дни (П.Петров). Изчислена с тази точност, годината в продължение на 88 496 години ще натрупа грешка от един ден и е много вероятно той да бъде прибавен към втория месец от годината. Така, ако той се нарича февруари, ще бъде с 30 дни“ допълва д-р Йовчева.Тя сподели за чиновническа грешка, според която на Земята живее човек, роден на 30 февруари!

Рождението му на тази дата се дължало на служителката от паспортния отдел в Сургут, която вместо да запише реалната дата 03 февруари, написва 30 февруари. Почти 20 години човекът живее спокойно с тази рождена дата, но проблемът се явява, когато трябва да си смени паспорта. След дълги проучвания и справки грешката е коригирана през 2003 г. и  човекът получава издадени действителни документи за самоличност.

Защо в календара липсва 30 февруари? Своята версия на това дава певецът Иван Радуловски в песента "Не си до мен", написана през 2011 година. Чрез своята лична история певецът обръща внимание на това, че 30 февруари е олицетворение на този кофти ден, който всички сме изпитвали след тежка раздяла. Той решава от тъга и болка да изтрие този ден.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Timas и DJ Fabrizio Parisi представиха новия си сингъл "The Ghosts Behind" в ефира на Радио Благоевград

Младият поп изпълнител Тихомир Митов- Timas  и известният диджей и продуцент  Fabrizio Parisi представиха съвместния си проект „ The   Ghosts   Behind“  в  ефира на Радио Благоевград .  Сингълът е вдъхновен от документалния филм на Адела Пеева „Чия е тази песен“. Кои са „Призраците зад нас“, както се превежда името на сингъла, чуйте в..

публикувано на 28.05.25 в 16:27

Училищата в Благоевград имат отлична материална база

Иван Христов и Георги Христов са създатели на проекта „Благо ни е!“, който има за цел да популяризира Благоевград. Двамата създават съдържание в социалните мрежи, с което да привлекат вниманието на младите към града и да покажат колко красив е той във всеки аспект. При участието си в предаването „С усмивка в събота“ по Радио Благоевград,  Иван и..

публикувано на 28.05.25 в 14:12
Адв. Росен Рашков

Росен Рашков: Референдумът за еврото не противоречи на Конституцията

Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..

публикувано на 23.05.25 в 11:33

Цветелина Пенкова: Присъединяването към еврозоната е шанс за стабилност и растеж

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..

публикувано на 23.05.25 в 11:05

В България се отглеждат експериментално нови сортове тютюн

Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..

публикувано на 22.05.25 в 14:29

Фармацевти излизат сред хората с мисия за здраве и превенция

Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..

публикувано на 20.05.25 в 12:12

Има забавяне при изпълнение на Пътната карта за довършване на АМ „Струма“

Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..

публикувано на 20.05.25 в 10:22