Скътаното в полите на красивата планина Беласица село, носещо нейното име, привлича все по-голям туристически интерес. В това е категоричен кметът Велик Филчев, според когото, там се намира, единствената действаща в област Благоевград воденица.
“Ние я приемаме тази воденица като даденост, нещо, с което сме свикнали. В последно време тя се използва повече като чели за атракция на ученици, млади и не толкова млади, за да видят нещо подобно. В селото това е единствената воденица, мисля че е единствената и в област Благоевград. Като гледам интереса през последните няколко месеца мисля, че е една от малкото работещи в цяла България. Това е нещо, за което не се бях замислял, че професията на воденичаря, на мелничаря, е една от замиращите в България”, коментира за Радио Благоевград кметът на село Беласица Велик Филчев.
Собственикът на воденицата е Георги Балджиев, който притежава документи, според които, мелницата е на около 150 години. Наследил я е от неговия прадядо.Съоръжението е леко модернизирано, тъй като в момента работи и с вода и на ток, за да е по-ефективно.
“Наистина е нещо любопитно, което трябва да бъде запазено и съхранено, но е необходимо мястото около воденицата да бъде почистено и облагородено, за да е по-безопасно и атрактивно за туристите. Идват хора от цяла България, ученици на “зелено училище”, идват хора от Варна и от Добрич за да я видят. Местните хора я приемат за даденост, а останалите искат да я видят като атракция”, допълни кметът на село Беласица.
Това не е единствената забележителност в района. В съседство на мелницата се намира черквата “Свети Пророк Илия”, която е може би една от най-старите в България. Тя се поддържа от дарения на хора от цялата страна, които я посещават през цялата година. Храмът е наистина много красив, облагороден и поддържан, като основната заслуга е на отец Борис.
Под черквата се намират основите на старото училище. Впоследствие, в центъра на селото е направена новата сграда на Основно училище “Христо Ботев”. Преди две години школото е затворено, заради липса на ученици и финанси. Но, има идея сградата на затвореното училище да бъде превърната в музейна сбирка.
“В момента ръководството на Община Петрич подготвя проект, за ремонт, модернизация и преустройство на сградата на училището, която да се използва пак за културна дейност, под формата на филиал на Общинския исторически музей в Петрич. Предстои окончателното изработване на проекта тази година и входирането му. Много се надявам той да бъде одобрен и ако това се случи, се надявам това да бъде първото от закритите училища в страната, които няма да бъдат разграбени и продадени. Това е нещо хубаво, така ще се запаят и сградният фонд и земята, и най-старото училище в община Петрич ще бъде запазено. Ще се създадат нови работни места, има много ползи и разчитам че нещата ще се случат”, каза още с надежда кметът на петричкото село Беласица.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Велик Филчев:
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..