През последните години сме свидетели на нетипично за съответните сезони време. Изминалата 2023 година бе най-топлата в човешката история. По-точно от 1850 година насам, годината, която се приема за основополагаща, тъй като е от прединдустриалния период на света – след това човекът играе съществена роля във всички природни процеси. Януари и февруари на 2024 година също са над обичайните климатични норми. „Задълбочават се климатичните промени, по-точно - повишението на земната температура“, потвърди за Радио Благоевград Николай Петков от платформата „Климатека“ и в това отношение България не прави изключение. „Най-основната причина е затоплянето на климата на Земята, което се дължи най-вече на парниковите емисии, т.с. човешкият фактор е определящ в съвремието“, коментира експертът. Той отбеляза, че всички сезони се затоплят и обща тенденция е периодът в годината с летни температури да става все по-дълъг, за сметка на останалите сезони. „Разбира се, не навсякъде ситуацията е еднозначна. Често в България се говори, че пролетта и есента ще изчезнат. Трудно е да се каже това, трябват повече проучвания“, каза още Николай Петков и посочи, че четирите сезона по нашите географски ширини за сега се запазват, въпреки, че се затоплят. Бъдещето обаче може да донесе нова преоценка на ситуацията.
Цялото интервю с Николай Петков чуйте в звуковия файл.
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..