Отминалият международен ден на жената – 8 март отново открои факта за България, че темата за равнопоставеността между жените и мъжете не получава необходимото внимание, въпреки съществуващите проблеми: икономически неравенства; насилие в различните му форми; неплатен труд, който полагат жените; стереотипи по отношение на пола. „Равнопоставеността е важна, за да има прогрес в обществото“, коментира за Радио Благоевград Марина Кисьова де Хеус, председател на фондация „Екатерина Каравелова” и припомни важността на европейските директиви за баланс на половете в бордовете на компаниите и за прозрачното заплащане. Тя обяви новата инициативата „Тя в Европа“, с която фондацията насочва вниманието преди евроизборите към приноса на българките в развитието на европейските политики и към проблемите и нуждите на жените в Европа. „Моята лична мотивация да инвестираме в организацията на тези събития е, че очакванията към следващия Европейски парламент е, че ще има нарастване на местата на крайно консервативните партии, на антиеврейските партии, които директно призовават за ограничаване правата на различни групи от обществото, включително призовават за връщането на ролята на жената към една много по-традиционна роля и ограничаване на вече извоювани права“, обясни Марина Кисьова де Хеус.
Първата дискусия под надслова „Тя в Европа“ вече се проведе в София, предстоят нови срещи в страна. „Моята кауза е да се случват повече смислени дискусии“, каза още Марина Кисьова де Хеус и обеща активна кампания за по-високо участие на гражданите в изборите за Европейския парламент.
Цялото интервю с Марина Кисьова де Хеус чуйте в звуковия файл.
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..