Отминалият международен ден на жената – 8 март отново открои факта за България, че темата за равнопоставеността между жените и мъжете не получава необходимото внимание, въпреки съществуващите проблеми: икономически неравенства; насилие в различните му форми; неплатен труд, който полагат жените; стереотипи по отношение на пола. „Равнопоставеността е важна, за да има прогрес в обществото“, коментира за Радио Благоевград Марина Кисьова де Хеус, председател на фондация „Екатерина Каравелова” и припомни важността на европейските директиви за баланс на половете в бордовете на компаниите и за прозрачното заплащане. Тя обяви новата инициативата „Тя в Европа“, с която фондацията насочва вниманието преди евроизборите към приноса на българките в развитието на европейските политики и към проблемите и нуждите на жените в Европа. „Моята лична мотивация да инвестираме в организацията на тези събития е, че очакванията към следващия Европейски парламент е, че ще има нарастване на местата на крайно консервативните партии, на антиеврейските партии, които директно призовават за ограничаване правата на различни групи от обществото, включително призовават за връщането на ролята на жената към една много по-традиционна роля и ограничаване на вече извоювани права“, обясни Марина Кисьова де Хеус.
Първата дискусия под надслова „Тя в Европа“ вече се проведе в София, предстоят нови срещи в страна. „Моята кауза е да се случват повече смислени дискусии“, каза още Марина Кисьова де Хеус и обеща активна кампания за по-високо участие на гражданите в изборите за Европейския парламент.
Цялото интервю с Марина Кисьова де Хеус чуйте в звуковия файл.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..