За първи път през 2018 година, Световната организация за рециклиране обяви 18 март за Световен ден на рециклирането. Целта е все повече хора да намаляват отпадъците, да разбират важността и ползите от рециклирането. „В нашата държава рециклирането все още не е на високо ниво и има какво да се работи в тази посока“, сподели за Радио Благоевград Наталия Николова от Академията за рециклиращо изкуство и учител по изобразително изкуство. „Показваме на малки и големи как можем да създаваме творчески продукти от нерециклируеми опаковки. Същевременно си говорим на различни теми, за добри практики, как можем да намалим отпадъците, как да рециклираме лесно, да намалим въглеродния отпечатък – за всичко, което е полезно за опазване на околната среда“, разказа Наталия Николова и обяви, че по повод Световния ден на рециклирането – 18 март, Академията за рециклиращо изкуство отправя предизвикателство, в което може да се включи всеки. Нужно е до 15 март 2024 година да изпрати кратко видео на това как рециклира у дома или в училище и разкаже защо това е важно! Най-въздействащите видеа ще бъдат събрани в едно и ще бъде споделено в YouTube канала на организацията. Повече за конкурса вижте на:(https://recycleartacademy.bg/index.php?route=information/tt_initiative&tt_initiative_id=35).
Цялото интервю с Наталия Николова чуйте в звуковия файл.
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..