Съдбата на хижа „Македония“ е неясна. Тя е собственост на Националния парк „Рила“ от 2016-та година. Това става с акт, подписан от областния управител на Благоевградска област. Причината за това е, че хижата няма акт за собственост. Така е с хижите в България – това каза в интервю за Радио Благоевград председателят на Туристическо дружество „Айгидик“ в Благоевград Иван Големеев. Чуйте разговора с Иван Големеев.
И тъй като земята е държавна собственост, на практика ползвател е Националният парк „Рила“, именно паркът става собственик на хижата.
През годината е имало и дела, водени от Българския туристически съюз срещу областната управа и те са спечелени от държавната институция. Думите са на директора на Националния парк „Рила“ Красимир Андонов, също в интервю за Радио Благоевград. Паркът по закон няма право на стопанска дейност. Затова има обява за отдаване под наем на хижата.
От Туристическото дружество имат доста съмнения каква ще бъде съдбата на хижата, изградена преди години с доброволния труд на жителите на Благоевград. Директорът на парка Красимир Андонов обясни, че има условия за отдаването под наем и това трябва да бъдат организации, които имат опит в тази дейност от поне 10 години и хижата ще си остане такава и в бъдеще. Предстои провеждането на събрание на 15-ти март от 18 часа в зала „22-ри септември“ в Благоевград – това обясни Иван Големеев председател на ТД „Айгидик“. А повече подробности за позицията на парка можете да научите от разговора на Иван Лазов с директора на парк „Рила“ Красимир Андонов.
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..