Доц. Екатерина Дамянова е изследовател и преподавател по библейска археология и библейска история в Софийския университет „Климент Охридски“. Автор е на десетки монографии, студии и публикации. Участва и ръководи редица национални и международни проекти.
„Библейската археология вече не се занимава с това, с което се е занимавала в последните 100 – 150 години. Получи се така, че заради многобройните находки, вече не се налага да се доказва свещеното писание. Нямаме нито един артефакт, който да противоречи на текст от библейските книги“, подчерта за Радио Благоевград доц. Екатерина Дамянова и посочи, че съвременната библейска археология не търси сензации и ценни предмети, а иска да реконструира живота на обикновения човек такъв, какъвто е бил. Това много прилича на положението в България в момента, отбеляза ученият, „защото ние свикнахме да се радваме на ценни находки, на златни маски, на нещо, което привлича хората в музея. А малцина знаят, че работи усилен екип от археолози, които тихо и кротко разкриват големите сензации. Във Вашия регион са четирите или петте точки, в които са стъпили най-ранните европейци на нашия континент, идвайки от Месопотамия, от района на светите земи.“
В седмицата на прошката, доц. Екатерина Дамянова напомни, че точно тази седмица подпомага по-плахите да простят - не по задължение, а осъзнато и от дълбините на сърцето. Прошката е лекарството, което прави възможно човек да се почувства добре и да усети, че тя е нужна не само на този, който я получава, но и на този, който я дава. „Прошката е проверка за нашата любов. Ние имаме нашата вяра, нашата надежда, в различни ситуации засилваме или отслабваме откъм тези добродетели, но прошката е най-големият акт на любовта, най-голямото свидетелство за това, че ние проявяваме тази любов в дела“.
След Сирни заговезни тази неделя (17 март) започва Великденският пост – най-продължителният и най-важният. Това е време да се дисциплинираме, да изправим и изпитваме себе си. „Това е един десятък, част от времето, което отделяме за Бог. Десятък от нашия живот, от годината, която имаме“, каза още доц. Екатерина Дамянова и призова „всеки да помисли какво най-много обича и от него да се лиши. А не от нещо, което му е лесно. И така в трудното да изпитваме себе си“.
Цялото интервю с доц. Екатерина Дамянова чуйте в звуковия файл.
Много хора имат илюзията, че вече са проведени някакви разговори между Доналд Тръмп и Русия и че сега той само трябва да дойде на власт, за да бъдат приведени в действия. Това не е така. Не че на Тръмп не му се иска да проведе тези преговори предварително, но има доста горчив опит от това, което се опита да направи предния път преди да спечели, когато..
„ Първата ми и най-важна задача, когато встъпих в длъжността и. д. председател на СЕМ беше да направя множество срещи с регионални журналисти. Бях в Габрово, Стара Загора, видях се с колеги от цялата страна “, сподели в интервю за Радио Благоевград д-р Симона Велева, и.д. председател на Съвета за електронни медии. Тя подчерта, че „..
В забързаното ни ежедневие традиционните занаяти често остават на заден план, но за много хора те са източник на вдъхновение, спокойствие и връзка с корените. В Благоевград една инициатива си поставя за цел да възроди и съхрани изкуството на плетенето, като обедини всички, които носят тази нишка в сърцето си. Александрина Пандурска, позната с..
След проведените вчера първи консултации при президента Румен Радев, политологът Георги Киряков коментира в интервю за Радио Благоевград, че шансовете за съставяне на редовно правителство остават ниски на база досегашните политически заявки. Въпреки това, според него, общественото недоволство от поредните предсрочни избори и натискът за стабилно..
Осигурени са средства за възстановяването на водопровода „Таушаница“. Той е изграден през 80-те години на миналия век и е трябвало да осигурява допълнително водоснабдяването на Дупница. Тогава има една от поредните водни кризи в общинския център. Водопроводът чрез дюкер снабдява Дупница с вода от язовир „Дяково“. През годините той е изоставен. Това..
Декември – месец, носещ смирение, месец, правещ всичко около нас някак по-добро, по-светло, месец, в който обичта и чудесата се усещат във въздуха. Традиционно това е и месецът, в който се реализират най-силните благотворителни кампании, защото в това време от годината хората някак са отворили повече сърцата си. Тази година, за пореден път,..
Традиционното коледно пътуване с Родопската теснолинейка тази година ще бъде на 22 декември – съобщи за Радио Благоевград организаторът Кристиян Ваклинов, създател и председател на сдружението „Родопската теснолинейка“. Въпреки огромния интерес, ще има само един коледен влак, защото е „ изключително физическо и психически изморително да се..