Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Чанка Михайлова:

Пролетта обостря хроничните проблеми на храносмилателната система

През пролетта човешкият организъм преживява период на адаптация от зимните климатични условия към пролетните, променя се цялостния начин на живот. Това е и времето, в което се обострят хроничните заболявания. Стомашно-чревният тракт през пролетта се пренастройва към предстоящите промени в менюто и увеличаване приема на растителна храна. Възможните проблеми и стомашни неразположения коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Чанка Михайлова от Клиниката по гастроентерология в  Аджибадем Сити Клиник Болница „Токуда".

„Въпреки, че пролетта е чакан и обичан сезон, хроничните храносмилателни проблеми се обострят. Причините са няколко: преминаваме от по-мазни меса, консервирани продукти през зимата, към плодове и зеленчуци, които са богати на фибри. Важно е да се знае, че здравословният хранителен режим не е универсален. Принципно фибрите се приемат като много полезни за храносмилането, но при хронични заболявания на храносмилателния тракт, какъвто например е гастритът, те по-скоро водят до проблеми и обострят гастритните изяви при тези болни. Други причини за обостряне на храносмилателните проблеми са свързани с адаптацията на организма. Променя се времето, вегетативната нервна система отговаря на този стимул, съответно се повишава стомашната секреция и най-често се обострят гастритните изяви“.


  По време на Великденските пости хората включват в своето меню салатите, листните зеленчуци, копривата, лападът, както и оранжерийните зеленчуци, плодовете. Други се опитват да се хранят здравословно и освен пресните зеленчуци залагат на ядките, варивата.

  Д-р Михайлова посочи, че гладуването само по себе си не е особено подходящо за храносмилателния тракт. Постите влошават тези оплаквания, именно поради повишения прием на зеленолистни зеленчуци. Те съдържат много фибри и целулоза, които водят до повишена киселинност в стомаха.

  През пролетта се наблюдават и оплаквания, свързани с киселини, подуване на корема, парене, запек, газове, тежест при хранене. По думите на д-р Михайлова много хора страдат от подобни оплаквания, които е възможно да бъдат свързани, както със смяната на сезоните, така и с други причини. „Ако в продължение на 2-3 месеца са налице подобни оплаквания, които са свързани със силни болки в епигастриума, киселини, гадене, повръщане – трябва да се потърси лекарска помощ. Има различни видове заболявания на храносмилателния тракт. Възможно е да е нещо съвсем безобидно, но с една адаптирана терапия и хранителен режим, проблемът може да се овладее бързо и лесно. Но е възможно зад тези оплаквания да е налице нещо по-сериозно като заболяване, което трябва да се консултира с лекар и да се предприемат навременни мерки“.


  Други фактори, които допринасят за по-голяма чувствителност на стомаха през пролетта са и вирусните инфекции, характерни за сезона. Не е са особено препоръчителни разтоварващите диети за хора, които имат заболявания на храносмилателната система, по-скоро диетичен режим. Храненето да бъде често, но по малко, което е златен стандарт на поведение при тези заболявания. „Винаги през пролетта човек иска да отслабне, да влезе във форма след зимата, но рязкото гладуване и диетите обикновено водят до проблеми и обостряне на хроничните заболявания на гастроинтестиналния тракт. Храненето трябва да бъде разнообразно, да няма крайности, да се обръща внимание на всеки един симптом. Да се избягва употреба на алкохол, цигари, пържени храни“.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Безплатни изследвания на пушачи в Благоевград

Безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи ще се проведат в Благоевград през м. май. Те са част от Националната кампания „За живот без тютюнев дим“ на Института за здравно образование и Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания, посветена на Световния ден без тютюнев дим – 31 май, съобщи председателят на..

публикувано на 14.05.24 в 10:19

Имунизират срещу коклюш бременни жени в Благоевград

Регионалната здравна инспекция в Благоевград създаде организация за извършване на препоръчителна имунизация срещу коклюш  на бременни жени между 27-ма и 36-та гестационна седмица, независимо от здравноосигурителния им статус. „ Ваксината ще изгради имунитет при бременните жени преди раждане. След раждане ваксината срещу коклюш на бебето се..

публикувано на 14.05.24 в 09:37

Контролът е много важен при бронхиалната астма

7 май е Световният ден за борба с астмата. Организира се от Глобалната инициатива за астма с целподобряване информираността на обществото за заболяването и грижите, полагани за пациентите. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Надежда Таковска – специалист клинична алергология, коментира причините, диагностиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:56

Възпалителните чревни заболявания засягат предимно млади българи

Безплатни консултации за пациенти с хронични възпалителни чревни заболявания ще се провеждат от 7 до 31 май т.г. в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Май е Световният месец за борба с този тип заболявания.   С термина ХВЧЗ се означават група заболявания на храносмилателния тракт, най-разпространени от които са..

публикувано на 08.05.24 в 16:36

Безплатни прегледи в МБАЛ – Благоевград

Гастроентерологичното отделение на МБАЛ-Благоевград – АД организира безплатни профилактични прегледи за диагностика на заболявания на гастроинтестиналния тракт с висок клас ултразвуков апарат. „Предприехме тези прегледи, заради повишената заболеваемост, свързана с черния дроб – цироза, стеатоза, което е в резултат на затлъстяване,..

публикувано на 02.05.24 в 09:28

При епидемия от коклюш – какви мерки предприема МЗ? Как да се пазят хората?

Дори да се обяви епидемия от коклюш, няма да се наложат толкова строги противоепидемични мерки, каквито имаше по време на ковид пандемията, настоя пред БТА главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му няма да има и толкова силен натиск върху здравната система. "Това, което виждаме досега, е, че не повече от 5-10% от болните от..

публикувано на 25.04.24 в 09:20

Три нови случая на коклюш в Кюстендилско

Три са новите потвърдени случая на коклюш в Кюстендилска област. Два от случаите са в Кюстендил, в едно семейство извън ромския квартал, където са заболели възрастен и дете. В Дупница има случай на едногодишно дете. "Постоянно има случаи със съмнения", каза д-р Кръстева от Регионалната здравна инспекция в Кюстендил. Тя посочи, че всички новородени,..

публикувано на 24.04.24 в 11:15