В Наредбата за прием в детските градини и ясли в Благоевград не са регламентирани дейностите по прием на деца със специални образователни потребности. По този начин родителите не могат да ползват правото си на самостоятелен критерий за предимство при прием в тези заведения. В документа липсват и текстове по отношение на приема на децата с хронични заболявания, не е изчистен и въпросът с правото на прием на децата на бежанци.
Това заяви в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Василиса Валеова, председател на Комисията по култура, образование и вероизповедание в ОбС-Благоевград.
Приемът в детски градини и ясли ще започне на 1 април, а в момента все още върви общественото обсъждане на проектонаредбата, която трябва да уреди и изясни целия процес – от подаване на документите до финала на записването на децата.
„Обсъждането е до 26 март, като аз съм изготвила предложение по текстове на този документ. Липсват много текстове, които са важни за родителите, но най-сериозният пропуск е отсъствието на текстове, които уреждат приема на децата със СОП. Освен това в документа се залагат правомощия само на родителите, но не и настойниците в целия процес“, подчерта Валеова. Тя попита и защо срокът за заповед на кмета на общината за броя на групите и броя на децата в тях е даден за 30 март, а не в началото на всяка календарна година.
„Така че освен изчистване на критериите по отношение на адрес и на проблеми, които съм успяла да потърся в подобни наредби на други общини, съм се опитала да обхвана най-сериозните проблеми, така че влизайки в сила на този документ, родителите да имат спокойствието, че децата им ще бъдат приети без проблеми и ще бъдат информирани още в началото какво ги очаква“, увери общинският съветник.
Още от казаното от Василиса Валеова по темата може да чуете в прикачения линк:
Валеова коментира и предложението на общинска администрация да преструктурира общинските културни звена в културни институти. Промяната ще засегне Биг Бенд – Благоевград, Градската художествена галерия, Камерна опера и Ансамбъл „Пирин“.
„Предложението беше много обстойно дебатирано на заседание в нашата комисия. Идеята е добра по отношение културните организации, които са с бюджет от Община Благоевград. До този момент те бяха второстепенен разпоредител като едно общо юридическо лице. Сега предложението е да им се даде бюджетна самостоятелност“, коментира Василиса Валеова, която е бивш кмет по образованието и културата в Благоевград.
Тя разказа, че на заседанието на Комисията по образование, култура и вероизповедание към ОбС са поканили ръководителите на засегнатите общински културни звена и цялата дискусия може да се гледа онлайн.
„Опасения изрази ръководителят на Биг Бенд - Благоевград, тъй като в тази общинско културно звено има само изпълнители музиканти. Там няма администратор, който да подпомага евентуалното управление на самостоятелен бюджет, както и кандидатстването за допълнително финансиране с проекти. Общината в лицето на кмета Методи Байкушев, се опита да убеди ръководителите, че общинската администрация ще им помага, ще има хора, които ще съдействат. Беше даден пример с общински бендове в цялата страна и нито един от тях не е самостоятелно юридическо лице.
Изникнаха много въпроси – как тези културни институти ще делят комуналните разходи за сградите, в които не са единствени ползватели“, допълни Василиса Валеова.
Още може да чуете тук:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..