Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нощна разходка из планина Беласица

По повод инициативата „Часът на Земята“, която ще премине под мотото „Земята под звездите. Поход към по-добро утре“, можете да  се включите в нощно изкачване на планина Беласица. Събитието е част от проект на голяма търговска верига, който се осъществява в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и „Български дарителски форум".

На 23 март, събота, Сдружение „Млад планинар“ – Петрич организира нощна разходка из планина Беласица , която е посветена именно на „Часът на Земята“. В събитието могат да се включат всички желаещи, не само жители и гости на община Петрич.

„Това е едно от събитията, които нашите деца очакват с нетърпение, защото е нещо по-различно. Те разбират, че планината нощно време не е опасна, нищо, че е тъмно. По интересното е, че когато говорим за инициативата „Часът на Земята“, те не осъзнават смисъла на това събитие. Тръгват с идеята да се включат в едно много голямо приключение и да преживеят един много по-различен час. В крайна сметка се завръщат у дома с по-различно мислене, не толкова от приключението, отколкото от смисъла на действията, които са в посока за опазването на нашия общ дом - Земята“, коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, председател на Сдружение „Млад планинар“ – Петрич.

Според нея, в момента не трябва да мислим как да помагаме на планетата, а как да я спасим. Всъщност, „Часът на Земята“, едва ли ще помогне за това с изгасването на осветлението за един час. По-скоро тази инициатива е да привлече вниманието на хората да обръщат повече внимание на действията си и на бездействията, така че да бъдем по-близо до природата, да й помагаме и да оставим една по-чиста планета за следващите поколения.

Нощната разходка из планина Беласица се организира за шеста година. Сборният пункт е площад „Евтим Евтимов“ в град Петрич. В 20 ч., в събота, 23 март, всички желаещи да се включат в това приключение могат да го направят. Походът тръгва в 20.30 ч., когато ще се изгаси осветлението. Туристите ще поемат в посока планина Беласица и в продължение на един час ще се движат по маршрут над град Петрич.

Трасето не е трудно, през годините се наблюдава един засилен интерес от страна на хората. Тези, които са били миналата година споделят, че ще дойдат пак. Организаторите се надяват броят на участниците тази година  да се увеличи, защото този поход носи посланията за опазване на  околната среда.

„Туристите трябва да бъдат подготвени с вода и топли дрехи, всеки трябва да си носи фенер. Това е и най-красивият момент в планината. Когато тръгнат над 100 човека с фенерчета, просто сме като светулки в тъмното. Има едно място, до което стигаме, там гората е малко по-разредена и всъщност, там можем да изгасим фенерите, това и правим. Така можем да усетим колко е тихо и спокойно в планината, и колко е красиво небето поглеждайки нагоре към звездите. Всъщност, това е един зареждащ емоционален момент и всеки един осъзнава, че когато си с отношение към планината и природата, без значение къде си, когато си с приятели и с положително настроение, винаги може да ти бъде хубаво, където и да си“, допълни Гергана Сандъкчиева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10

Любомира Димитрова: Провокирайте късмета си с хармония в себе си

В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..

публикувано на 31.12.24 в 14:59

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..

публикувано на 29.12.24 в 09:20