Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори СТЕМ център изграждат в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда

Със средства по Плана за развитие и устойчивост във всяко българско училище ще бъде изграден СТЕМ център. Направленията са пет – природни науки, математика и информатика, роботика и киберфизични системи, зелени и 3D технологии. В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ Якоруда изграждат втори СТЕМ център по роботика и зелена енергия. „Ще направим една мини обсерватория на тавана на училището. Разполагаме с много хубав телескоп. Имаме и мини планетариум. Ще работим в сферата на природните науки, роботиката и зелената енергия, за да е още по-интересно за учениците“ – сподели директорът на училището Николай Хаджиценев. Той припомни, че преди три години по Националната програма на МОН „Изграждане на СТЕМ центрове“ в средното училище е изграден СТЕМ център по природни науки, иновации и изследвания. Той дава възможност на учителите да използват целия капацитет на оборудването, да разнообразяват уроците, да ги правят по-интересни и достъпни за учениците. СТЕМ центърът се използва по график не само от учителите по природни науки, а и от учителите по всички учебни предмети. „СТЕМ центърът е изпълнен със съдържание. Използването му е стимул и за учителите, и за учениците. Това е бъдещето – природните науки, информационните технологии, математиката“, допълни Хаджиценев.


Мустафа Кунгьов преродава по физика и астрономия. Според него СТЕМ центровете дават възможност от една страна за промяна в образователната среда, от друга – възможност за съвместно преподаване  и интегрирано обучение между различните природни дисциплини. Учебното съдържание в интердисциплинарните уроци е по-интересно, учениците получават по-цялостна представа за света, който ги заобикаля. Мустафа Кунгьов сподели, че използването на съдържание от дигиталната раница е огромен плюс за учителите.  „Ние имаме достъп до лицензиран софтуер. Просто използваме ресурса на дигиталната раница. Към момента все още нямаме учители, които да са разработили уроци за дигиталната раница, но работим по въпроса“, допълни Кунгьов.



 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22

Цветанов за кабинета „Желязков“: Крехко мнозинство и спорни назначения

В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...

публикувано на 17.01.25 в 11:09

Пътят до сцената: Историята на една мечта

Какво по-хубаво от това да следваш мечтите си, да направиш избор в името на нещо, което обичаш и ти харесва, за да си доволен и щастлив. В тази история ще видим нещо такова да се откажеш от чужбина, за да останеш в България да пееш. Тя е млада, тя е красива, тя обича да пее, тя е  Кристина Дечева. Завършила е  Eзиковата гимназия в Благоевград..

публикувано на 16.01.25 в 09:32