Предстоящият ремонт на пътя до Парка за мечки край Белица е причината, мечото селище да не бъде отворено за посетителите от 1 април, каквато е традицията. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Иванов, управител на парка.
„От целия месец март започнаха хората да проявяват интерес да ни посетят, но за съжаление, паркът няма до може да отвори врати от 1 април. Предстои през настоящата седмица да дадем повече информация за това, какво и как точно ще се случи, както и кога ще приключат ремонтните дейности“, коментира Димитър Иванов. Всяко година се извършва ремонт на отсечката водеща до мечото селище.
Предполага се, че пътят до парка ще бъде асфалтиран, но дали ще бъде точно така, все още не може да се каже. Затова пък е сигурно, че всички мечки вече са се събудили от зимния си сън.
„Всички мечки се събудиха, зимата беше доста топла, сняг почти няма, валежите бяха малко, но пък зимният сън беше много успешен. Средностатистически, мечките са спали по над 100 дни. Почти всички обитатели на парка заспаха зимен сън, като някой от тях спаха по около две седмици, става въпрос за по-младите ни мечки. Това обаче е добър знак, че следващата година може да имат и по-дълбок сън. Хубавото е, че се събудиха, сега вече започва пролетното им захранване“, уточни управителят на мечото селище.
През новия сезон в Парка за мечки край Белица ще се случват доста ремонтни дейности, сред които обновяването на Информационния център. Ще бъде сменен неговият покрив, вътрешността на центъра също ще бъде реновирана. Ще бъде изградена и „мечата бърлога“, която е за хората, не за мечките, за да могат посетителите да се запознаят със зимния сън на обитателите.
„Заради ремонтните дейности, паркът няма да бъде затворен за посетителите, които се надяваме, че ще проявят разбиране за създадените неудобства по време на посещението им в мечото селище“, допълни Димитър Иванов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Иванов:Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..