Нови правила, нов ред и ново отношение на хората към общите им проблеми са сред основните приоритети в работата на новоизбрания кмет на село Сапарево, община Сапарева баня, Любомир Никлин. След дълги години пребиваване в германския град Мюнхен, където живее и работи, той решава да се върне в родното село и да участва в местните избори. Новоизбраният кмет споделя, че участва в политическия живот на общината от 1989 г., от самите промени.
„Аз съм един от създателите, един от най-младите тогава, които учредихме СДС в общината. Бил съм общински съветник, никога не съм странял от политиката и затова, още преди две години, си бях определил до коя дата да работя в Мюнхен, кога да се прибирам и да участвам в изборите“, коментира за Радио Благоевград Любомир Никлин.
Гласуваното доверие от хората обаче, трябва да се заслужи, като се направи така, че в селото да се живее по-добре.
„Това, което правим най-напред, е да се почистят улиците, защото са доста занемарени от предишното ръководство на селото. Още от предишния мандат има 4 улици за асфалтиране, предвидили сме смяна на дограмата на кметството. Тук отдолу направихме проект за детска площадка, чакаме до 15 април одобрение от ПУДООС, стойността е 15 хиляди лева. Тази година ще се работи много по водопровода. Има проект от предишния кмет за направата на спортна площадка, надяваме се това да се осъществи. Има проект и за две улици, за подпорни стени, за асфалтиране, за направата на тротоари, за да се облагороди селото“, съобщи още кметът на Сапарево.
Според Любомир Никлин, работа има за години напред, стига да има желание. Но е нужно и финансиране. В момента в селото живеят около 1200 човека, сред тях и доста младежи. Идват и нови хора, които имат желания да купуват имоти, строят се и нови къщи.
„Селото ни беше много живо, демокрацията ни завари на 2400 човека, сега сме половината. Имахме училище, много неща имаше. Не искам да давам напразни обещания на хората, за да не кажат след това, че не съм ги изпълнил. Обещал съм, че работниците ще работя всеки ден, че ще бъде поддържано чисто, че инвестициите зависят от общинското ръководство и така нататък. Това, което съм го обещал, това го правим. От първия ден от встъпването ми в длъжност като кмет, се работи всеки ден, сега съм въвел ред в това отношение“, допълни кметът на село Сапарево.
Любомир Никлин е категоричен, че чистотата трябва да се поддържа всеки ден, не може да се разчита само на пролетното почистване. Фирмата по сметосъбирането си върши работата, но огромен проблем са нерегламентираните сметища във и около населеното място.
„Хората не са се научили, ако имат за нещо изхвърляне, трябва да си поръчат контейнер и всичко да си замине по каналния ред. Ето тук е къщата от баща ми, която я ремонтираме. Наложи се да изкараме всичко, поръчахме си два контейнера от фирмата и заминаха. Много е замърсено. Няма как да се справим, ако хората не искат да го правят. Много хора си изхвърлят, който където види. Това е огромен проблем. Хората трябва да имат самосъзнание и да искат да им е чисто. Няма как да опазим 1200 човека. Тези, които гледат животни, също създават проблеми, въпреки че с тях съм се разбрал, с говорене на 90% съм се справил. Там, където няма разбиране, съм казал да не се почиства. Основният проблем се решава от хората, един човек не може да реши проблема сам, това е абсурд“, категоричен е кметът на село Сапарево.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомир Никлин:
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..