На жителите в община Благоевград се гледа като на брашнен чувал – когато имаме нужда ще ги изтупаме и те ще си платят. По този начин не можем да създадем онези условия за живот, заради които бихме накарали тук да дойдат инвеститори, младите да останат и да развиват бизнес. Това е най-трудната задача - да създадем предвидима среда, в която най-важното нещо е отношението на институциите към всеки един от нас. Така общинският съветник Димитър Урдев коментира за Радио Благоевград намерението на общинската администрация да търси външно финансиране в размер на 14,5 млн. лв., за да се обезпечи финансово реализацията на три важни проекта в областния център.
"Според доклада на Агенцията за държавен финансов контрол става въпрос за прехвърляне на средства от една дейност в друга в община Благоевград", посочи Урдев.
„Актът на АДФК сочи, че към 31 декември 2022 годна тези средства са използвани неправомерно, а не са били отклонени. Те са ползвани като револвиращ заем от дейност в дейност и са използвани като средство за разплащане, когато има недостиг на дейност. Това е констатация към 31 декември 2022 година, одитът е правен към февруари тази година. Оставам с впечатление, че към 31 декември 2023 година всичко е наред и тези средства са налични по сметките на общината. Ако не е така, някой трябва да го каже официално. В единия вариант кметът Методи Байкушев към 31 декември 2023 година също е допуснал същите нарушения, ползвайки тези средства. Ако те са възстановени, значи няма нужда да теглим този кредит“, подчерта общинският съветник.
„Освен това въпросните проекти, които се цитират от Общинска администрация, са със 100% финансиране, там няма общинско съфинансиране, не разбирам откъде произлиза нуждата от това съфинансиране“, допълни той.
Урдев разкритикува липсата на ясна информация какво е финансовото състояние на Община Благоевград.
„Последният отчет, който е качен на страницата на Общината е от 30 ноември 2023 година, след това няма актуални данни. Никой не знае какво е финансовото състояние на хазната. Ако си спомняте през декември много упорито ни се втълпяваше, че имаме над 50 милиона лева задължения, в момента съгласно този доклад се твърди, че те са 23 милиона лева, а на страницата на Министерството на финансите е посочена сумата от 27 милиона лева. Аз вече не знам с кои цифри да боравим“, посочи общинският съветник.
Той изрази надежда, че на предстоящото обществено обсъждане за новия заем ще дойдат много граждани, които ясно да заявят позиция дали са за или против идеята.
Димитър Урдев не вижда промяна в политиката на местната власт, тъй като общинската администрация е нереформирана.
„Отново има незаети места в държавно делегираните дейности и спестените средства се разпределят като ДМС на служителите, което не е нещо лошо, но да се каже на какъв принцип се случва всичко това. Това води след себе си разход, просто повтаряме едни и същи действия, познати ни от предишни години.
„Непрекъснато се говори как ще създаваме условия за нови инвеститори, на които много бързо ще им съдействаме за бизнеса… Ами на старите инвеститори, на които в момента не се върши работа? Има хора, които непрекъснато ми дават сигнали от най-различно естество – за забавени преписки, за редица неизяснени въпроси“, посочи той.
Целият разговор може да чуете в прикачения линк:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..