Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

105 години ПГ „П. Яворов“ – Петрич

   105 години чества Профилираната гимназия „Пейо Яворов“ гр. Петрич. По този повод БНР Радио Благоевград гостува в гимназията чрез едночасово изнесено студио. 105 години по-късно, каква е равносметката за една от най-предпочитаните гимназии за обучение и възпитание от ученици, родители и учители разказа директорът Кристина Касабова.

  Гимназията е първоприемник на Солунската гимназия.  В началото се е помещавала в дома на Атанас Маджаров, който е бил директор. Поради малкия брой ученици и трудно намиране на квалифицирани учители, гимназията се мести в Горна Джумая. „Будните петричани, които държат на образованието, пускат писмо до тогавашното Министерство на просвещението с молба да се върне гимназията в Петрич. Искането е уважено и това става факт. Но няма сграда, няма помещение, затова гимназията отново се приютява в частния дом на А. Маджаров“, разказва Касабова. Любопитен факт е изграждането на самата сграда на гимназията. Строежът започва с подкрепата на гражданите на Петрич. Те получават репарации от Гърция, отказват се от парите в името на това, да започне строеж на гимназията. Три години по-късно средствата свършват. Тогава гражданите се самооблагат с данък, събират средствата и сградата е завършена през 1926 г.

„Днес сме едно съвремено, будно училище. Сградата е санирана, със сменена дограма, със спортно игрище. Учениците в ПГ „П. Яворов“ са 642 в дневна форма на обучение. Предлагаме пет профила – хуманитарни науки, софтуерни и хардуерни науки, природни науки с профилиращите предмети „Биология“ и „Химия“, математически профил и не на последно място чужди езици. В гимназията ще бъде изграден СТЕМ център, ориентиран към природните науки и математиката. Разполагаме с фитнес център, който ще надграждаме. Грижим се изключително много за училищния парк. Правим го тематичен. В момента е с великденска украса. Изключително се гордеем с нашия училищен парк – място за отдих, за идеи, за работа и за общуване“, споделя Касабова и допълва, че училищният колектив среща разбирането и получава помощ от родителите. Следят националните програми, които са основен финансов източник.

 „Учител – обичам тази професия!“, споделя Кристина Касабова, която освен директор, е и учител по математика. „Добър учител съм, любящ. Колективът ме подкрепя много и  заедно преодоляваме всяка една трудност и предизвикателство. Успявам с много любов, с принципи и със смирение“, казва Касабова.

Теодора Динева е учител по български език и литература. „Учениците днес са любознателни, възпитани. След като са дошли в нашето училище, знаят в общи линии какво искат да правят с живота си. Ние им даваме допълнителни насоки, за да си изяснят ситуацията. Справяме се с общи усилия, с взаимно уважение. Опитваме се да общуваме с тях като с големи хора. Ние също научаваме много от тях – да бъдем по-търпеливи и по-толерантни“, споделя Динева.

Даниела Харизанова е учител по биология. „Децата наистина са любознателни, но ние сме тези вдъхновители, които дават посоката. Имам си любими уроци, които интегрирам с новите технологии.  Задълбочаваме ключови аспекти, като здравословен начин на живот. Фокусът ми е върху теми като хранене, дишане, метаболизъм ... Здравословните хранителни навици са изключително важни за физическото и емоционалното здраве. Важни са реалните казуси, в които учениците могат да се потопят и да разберат, че животът е красив, лесен, но за него трябва осъзнато, отговорно отношение. Опитваме се с нашата ангажираност и вдъхновение да бъдем добри примери“, коментира Харизанова.

Стамена Терзиева е учител по английски език. Тя споделя, че нейните ученици определено имат интерес към предмета й. Учениците слушат песни на английски език, гледат филми на английски език, което допълнително улеснява работата на учителите. „Младите хора знаят, че трябва да могат да се изразяват на чужд език, защото езикът им отваря нови хоризонти пред света. При нас идват много мотивирани ученици, които са дошли да изявят себе си. И нещо много важно. Те са готови да се съизмерят със свои съученици не само от страната, но и в международен план.  Това поле на изяви ние го осигуряваме чрез конкурси и състезания“, споделя Терзиева и допълва, че гимназията е член на Асоциацията на Кеймбридж училищата. Над 100 ученици са се явили на състезанието, преминали са успешно всички нива. Всички ученици имат сертификати за упешно положени изпити по различните нива.

Надка Костадинова е учител по математика. „Чуствам децата като свои, ние сме едно семейство. Те ни вдъхновяват, ние ги вдъхновяваме. Много ми допада поколението, родено 1997 – 2012 година. Това е поколението XYZ, това са моите променливи. Това поколение успява много, бързо се адаптира в динамичното, иновативното време“, споделя Костадинова.

В изнесеното студио на БНР Радио Благоевград в ПГ „П. Яворов“ в Петрич събеседници бяха учениците Даная Златинова, Габриела Стоименова и  Христо Кондов. Те разказаха за успехите от участия в състезания и олимпиади, за организирани благотворителни инициативи, споделиха мечтите си.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветли бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39