Интегрираният план за енергия и климат (ИНПЕК) е стратегически документ, който разглежда всички сектори на икономиката, така че да отговарят на повишената европейска амбиция във всички сектори да бъде постигната климатична неутралност или нулеви въглеродни емисии. На всеки две години се прави обзор на изпълнението на плана и се набелязват нови мерки. Екологичното сдружение „За Земята“, заедно с Центъра за изследване на демокрацията, Центъра за енергийна ефективност “ЕнЕфект” и с участието на представители на държавни институции разгледаха на кръгла маса напредъка по плана преди окончателното му завършване. „В момента се залагат целите, а също така и мерките за намаляване на тези емисии. Това ще се отрази на всички сектори на икономиката, на всяко едно домакинство“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Радостина Славкова от екипа „Енергия и климат“ на сдружението „За Земята“ и един от докладчиците на форума. Тя припомни, че 30 юни 2024 година е крайният срок за изпращане в Европейската комисия на финалния вариант на плана. „Зарадвах се да чуя, че въпреки политическата нестабилност в страната, министерствата продължават да работят по плана и възнамеряват да спазят срока, а през месец май планират обществено обсъждане“, каза Радостина Славкова. Младият еколог сподели още, че предвиденото към момента в ИНПЕК не води до постигане на голямата цел за екологична неутралност на икономиката ни до 2050 година. Тя посочи амбициозни, но изпълними мерки в тази посока и предупреди, че всяко забавяне ще ни струва скъпо. „Това отлагане на практика е още едни опит да се спасяват въглищните ТЕЦ-ове и мини, отново за сметка на данъкоплатците и цената на тока, която плащаме всички ние. А моментът беше подходящ за либерализацията, заради това, че на свободния пазар цените са по-ниски, отколкото на регулирания“, коментира Радостина Славкова решението на Народното събрание за отлагането с една година на регулираните цени за домакинствата. Според нея то е популистко, не цели подкрепа на домакинствата, а спечелване на допълнителни гласовете, най-вече от въглищната индустрия. И изрази надежда, че това време ще бъде използвано за активна разяснителна кампания и подготовка на хората за либерализирания пазар на електроенергията.
Цялото интервю с Радостина Славкова чуйте в звуковия файл.
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..
В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...