Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Празник на пчелата“ организират в Благоевград

Защо е важно да ги има пчелите? Как всички ние можем да им помогнем да не изчезнат? Защо трябва да го има пчеларството като поминък и как да се храним здравословно, използвайки повече мед и пчелни продукти? Това са част от въпросите, на които ще бъде намерен отговорът в редица интересни събития, които ще се случат в Благоевград, по повод предстоящия на 20 май, Световен ден на пчелата.

Основен инициатор е Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която се е посветила на пчелите, пчеларството и здравословното хранене, приемайки ги като своя житейска и професионална кауза.

„Първото събитие е на 12 май, в парк "Бачиново" край Благоевград, където създадохме „Градинка на медоносната пчела“. Инициативата ще бъде реализирана съвместно с Община Благоевград. Това е идея, която се роди на 10 февруари, в деня на свети Харалампий, покровителят на пчеларите. Тогава създадохме Женски клуб „Пчела“ на всички жени пчеларки в България. Там се роди идеята да популяризираме в цялата страна здравословния начин на живот, храненето, познаването на пчелните продукти и създаването на такива „Градинки на медоносната пчела в цялата страна“, съобщи в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград Ралица Петкова.

Първата подобна градинка ще бъде открита официално на 12 май, от 10.30 ч., в парк Бачиново. Целта на инициативата е да се провокира интересът на малките и по-големите жители на община Благоевград към пчелите, опазването им, значението им за екосистемата и не на последно място  -  полезността на меда и пчелните продукти за здравословното хранене.

Кулминацията на празничните инициативи е на 20 май, Световният ден на пчелата. В площадното пространство между Регионалния исторически музей в Благоевград и Младежкия дом, ще се състои „Празник на пчелата“, организиран съвместно с Община Благоевград и Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград.

„Радвам се че получихме подкрепата на Община Благоевград. Вече има изготвена програма и се надяваме, повече хора да присъстват. Ще има кратка програма с участието на деца от Шесто училище в Благоевград. Второкласници, облечени  като пчелички, ще пеят, ще танцуват ще участват в сценки и ще се забавляват в специални тематични шатри. В тях малчуганите ще усвояват умения – ще се сглобяват кошери, които ще се боядисват, ще рисуват на тема „пчела“, ще ги запознаем с центрофугата, с която се добива меда. Ще има вкусни пчелни продукти за хапване и изненади за децата“, обясни още инициаторът на събитията.

На 20 и 21 май, от 11 ч., на Кооперативния пазар в Благоевград ще бъде открит базар „Панаир на производителите на мед“, където пчелари от целия Югозапад, ще могат да представят своите пчелни продукти.

„Целта е да създадем контакти между самите нас и да си бъдем взаимно полезни. Освен базар на пчелни продукти, през тези два дни ще се провеждат беседи и лекции на тема пчеларство, производство на мед и пчелни продукти. Всичко това има голям смисъл за мен, защото където вече съм присъствала на подобни събития, има все по-осезаем интерес“, допълни Ралица Петкова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10

Любомира Димитрова: Провокирайте късмета си с хармония в себе си

В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..

публикувано на 31.12.24 в 14:59

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..

публикувано на 29.12.24 в 09:20