Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалисти от различни области изследват условията на труд и нивото на благополучие на работещите в затвори

Специалисти от различни области ще изследват благосъстоянието и благополучието на работещите в пенитенциарните заведения. Това коментира доц. д-р Наташа Ангелова, ръководител на катедра “Психология” към ЮЗУ “Неофит Рилски” - Благоевград и ръководител на проект към Фонд Научни изследвания от програма “Фундаментални научни изследвания”  на тема “Психологични, правни и здравни аспекти на работата в пенитенциарни заведения. Модел на психично благополучие.” в предаването „Приемна в ефир“ на Радио Благоевград. Тя посочи, че обичайните затвори са с много строг режим, по време на който всичко е под ключ. “Затворът в Самораново се изгражда по една различна концепция наподобяваща по-голяма част на местата за лишаване от свобода в други държави в Европа и света. Освен към хората, които са изолирани да излежават своята присъда е важно да отправяме поглед и към тези, които работят там”, допълни психологът.

Доцент д-р Наташа Ангелова каза още, че основната цел на този проект е да обогати знанията за измеренията и особеностите на труда, професионалната готовност, пригодност, адаптация и проблеми и професионално благополучие на работещите служители в системата на пенитенциарните заведения. “Чрез реализирането на научното изследване предвидено в рамките на проекта, се търсят решения на проблеми в областта на правно-нормативната уредба, психологията и здравето, условията на труд и подобряване на работната среда, благосъстояние и благополучие на работещите в пенитенциарните заведения”, посочи доц. д-р Ангелова.

По време на интервюто психологът даде пример и с друг предишен проект към затвора в Сливен, който е бил насочен към майки лишени от свобода. “Задачата, с която в момента сме се наели е пряко свързана със служителите в затворите. Емоциите на работещите там продължават да им влияят и след приключване на работната смяна, когато се прибират вкъщи. Наблюденията ми са свързани с това, че пенитенциарните служители са по-затворени. По този повод разглеждаме причините от различни гледни точки -  от психологическа, здравна и от правна, в екипа има както психолози, така и здравни служители и юристи, тъй като си партнираме с Правно-исторически факултет и Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт. Всички заедно търсим начин за подкрепа на работещите там като сме предвидили да изследваме 300 човека от надзорния състав”, добави специалистът.

Повече по темата научаваме от интервюто на Мариана Попова с доц. д-р Наташа Ангелова, ръководител на проекта. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44