Специалисти от различни области ще изследват благосъстоянието и благополучието на работещите в пенитенциарните заведения. Това коментира доц. д-р Наташа Ангелова, ръководител на катедра “Психология” към ЮЗУ “Неофит Рилски” - Благоевград и ръководител на проект към Фонд Научни изследвания от програма “Фундаментални научни изследвания” на тема “Психологични, правни и здравни аспекти на работата в пенитенциарни заведения. Модел на психично благополучие.” в предаването „Приемна в ефир“ на Радио Благоевград. Тя посочи, че обичайните затвори са с много строг режим, по време на който всичко е под ключ. “Затворът в Самораново се изгражда по една различна концепция наподобяваща по-голяма част на местата за лишаване от свобода в други държави в Европа и света. Освен към хората, които са изолирани да излежават своята присъда е важно да отправяме поглед и към тези, които работят там”, допълни психологът.
Доцент д-р Наташа Ангелова каза още, че основната цел на този проект е да обогати знанията за измеренията и особеностите на труда, професионалната готовност, пригодност, адаптация и проблеми и професионално благополучие на работещите служители в системата на пенитенциарните заведения. “Чрез реализирането на научното изследване предвидено в рамките на проекта, се търсят решения на проблеми в областта на правно-нормативната уредба, психологията и здравето, условията на труд и подобряване на работната среда, благосъстояние и благополучие на работещите в пенитенциарните заведения”, посочи доц. д-р Ангелова.
По време на интервюто психологът даде пример и с друг предишен проект към затвора в Сливен, който е бил насочен към майки лишени от свобода. “Задачата, с която в момента сме се наели е пряко свързана със служителите в затворите. Емоциите на работещите там продължават да им влияят и след приключване на работната смяна, когато се прибират вкъщи. Наблюденията ми са свързани с това, че пенитенциарните служители са по-затворени. По този повод разглеждаме причините от различни гледни точки - от психологическа, здравна и от правна, в екипа има както психолози, така и здравни служители и юристи, тъй като си партнираме с Правно-исторически факултет и Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт. Всички заедно търсим начин за подкрепа на работещите там като сме предвидили да изследваме 300 човека от надзорния състав”, добави специалистът.
Повече по темата научаваме от интервюто на Мариана Попова с доц. д-р Наташа Ангелова, ръководител на проекта.
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..