Красотата, създадена от пловдивчанката Слава Балджиева докосва душата и сърцето в мига, в който я видиш. Авторските ѝ пана с фолклорни мотиви греят с пъстрите си цветове - съчетали в себе си талант, естетика, традиция и дух, много труд. Тя е художник-приложник, превърнала е художественото тъкачество в смисъл на живота си, член е на Задругата на майсторите в България. Работи на два стана – хоризонтален и вертикален.
„Пътят към красотата е дълъг – той започва от сърцето, където се раждат мечтите. Там се роди и моята детска мечта – да се занимавам с изкуство. В лицето на Вера Терзиева намерих майстор, който да ме обучава, тя е сестра на Стойна Кръстанова – един от доайените на традиционното тъкачество в България, която възроди и издигна на висота нашата професия. До там, че да се превърне в художествен процес, който има много почитатели. А те ни помагат да устоим във времето, защото всяка професия има трудности“ – казва талантливата майсторка. Щастлива е, че в живота си се занимава с това, което много обича. Обучава деца и възрастни хора и твърди, че красивите багри и цветове, които са част от живота ѝ, я свързват с нейните ученици в една истинска симфония на духовно ниво. Убедена е, че смисълът на това, което прави е да бъде оценена, да има хора, които да продължат направеното от нея и да притежават това, което е създала. „Взаимоотношенията ми с хората изграждат близост, чрез която закупеното от тях не е просто покупка, а символ на приятелството и носи енергията ни“.
Слава черпи вдъхновение в своето творчество чрез връзката си с Бог. „Тази връзка създава мир в душата на човек. Творецът е той, а възможността да твориш, той залага в хората. Аз съм убедена, че това, което умея и всичко, което имам, имала съм и ще имам - е от Господ. Той е един грижовен баща, който се грижи за нашето израстване, не само физически, но и като личности, които имат стойност. Човек без вярата в Господ няма стойност. Това съм открила за себе си и съм убедена, че ако на това ниво хората общуват помежду си – светът ще бъде прекрасен .Красотата в света идва от красотата, която носи човека, а всеки човек може да извади от себе си доброто и да го дава. Няма как Бог да го вложи в него, ако човек не погледне нагоре и не поиска “- категорична е Слава Балджиева. Най-хубавият комплимент, който получава е, когато човек си купува нещо, и по този начин притежава частица от нейния свят, от хармонията и духа и. И уточнява, че най-ценното за нея е връзката с човека.
Красивите пана и тъкани на Слава пътуват навред по света и пазят спомена от Родината. Получавала е покани от български училища и културни центрове в Германия и Чехия, където е демонстрирала своя уникален занаят и е обучавала желаещи.
Майстор-тъкачката предава тънкостите на своя занаят на млади и възрастни, на немалко чужденци, които идват в Пловдив специално за да усвоят магията на художественото тъкачество.
„За мен занаятът ми е един чудесен начин да изразя отношението си към света, който ме заобикаля. Чрез колорита, багрите, красотата, искам да го направя по-красив. Чрез моята сбъдната мечта“ – казва жената с поетична душа и сърце, изпълнено с любов към хората - Слава Балджиева.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..