Любознателните малчугани от 1 г клас на 8 СУ „Арсени Костенцев“ вече имат богати познания за буквите, но и за дивата природата. Още в началото на учебната година първокласниците обещават на своя начален учител Гергана Баркова, че искат и ще бъдат природни изследователи. В студиото на Радио Благоевград Коци, Ники, Лени и Ангел разказаха какво са научили за дивата природата, като зад всяка буква има знание за редки растения, диви гъби, защитени животни.
Началният учител Гергана Баркова с вълнение обясни, че чрез този иновативен подход на обърната класна стая, на учене чрез театър, но и на интегриране във всеки предмет на екологичното възпитание, децата ще имат отговорно отношение към природата.
„През учебната година интегрирах темата за екологичното възпитание и във всеки един от учебните часове по Български език изучавахме звукове и букви и ги свързвахме с различни животни и растения (повечето, от които защитени видове и абсолютно непознати за децата в тази възраст), по математика, често събирахме и изваждахме, учейки и за природата“, каза още началната учителка Гергана Баркова.
Тя използва новаторски методи в обучението на малчуганите.
„Така с малките ученици създадохме своя Дива азбука, която ще представим пред нашите гости на Празника на буквите и ще покажем, че децата в първи клас могат да научат много повече, когато са обединени от една обща идея и кауза и когато часът е достатъчно завладяващ и интересен“, разказа още начанлният педагог.
Завършващите първокласници с нетърпение чакат Празника на буквите, за който усилено са се готвили и ще представят Дивата азбука. А образователното приключение продължава с посещение на Посетителския център на НП „Рила“ в Паничище.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..