Защо едни и същи стоки имат различни цени в едни и същи сайтове? Въпросът задават потребителите, които в търсене на най-добрата цена за дадена стока, попадат на едни и същи продукти, с различни цени, дори и в едни и същи онлайн магазини.
„Причините могат да бъдат най-различни и една от тях е, че тези търговци не плащат мито. Това им дава възможност да изпращат стоки без оскъпяване. Другото е, че тези електронни магазини реализират много големи обемни продажби, което им дава възможност да спестяват пари от количеството стоки. Третата причина е маркетинговата кампания, която водят търговците. Те предлагат много изгодни сделки, „зарибявайки“ потребителите, с цел да им станат лоялни клиенти“, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на платформата „Ние, потребителите“.
По думите й, трябва да бъдем много внимателни, когато пазаруваме от интернет магазини, които са извън европейското икономическо пространство, защото не малка част от търговците не го спазват. Понякога ниските цени могат да идват от там, че не са спазени изискванията за безопасност на продаваните стоки и продукти. Така потребителите не са добре защитени от здравна гледна точка.
В момента Европейската комисия извършва проверка на един от големите китайски сайтове, именно поради неспазване на европейското законодателство за безопасност на продаваните продукти.
Проверката е в няколко посоки. Един от акцентите е свързан с безопасността, защото липсва информация за производителя на стоката, както и за европейския представител на този производител. Това е едно от новите изисквания на европейското законодателство. Така че, ако ние не знаем кой е производителят, той явно няма представител в ЕС. Освен това, липсата на информация за алгоритмите за представяне на продуктите, съмнения за фалшиви отзиви, некоректно представяне на информацията за отстъпки, са сред другите проблеми, по които трябва да се произнесе проверяващият орган.
„Ако се наложи да върнем закупена от нас стока и грешката е на онлайн търговеца, тогава упражняваме правото си да предявим рекламация, което автоматично означава, че търговецът трябва да поеме разходите по връщането на стоката и да ни изпрати такава стока, каквато ние реално сме поръчали. Но, ако грешката е наша, зависи от условията на търговеца. Ако търговецът предварително ни е информирал, че при упражнено право на отказ, в 14-дневен срок, ние ще дължим определени разходи, тогава ние ги поемаме. Но, ако той е пропуснал да го направи в своите общи условия и впоследствие претендира, че му дължим такива суми, тогава той не е прав и ние не трябва нищо да плащаме“, уточни още експертът по потребителска защита.
Какви други потребителски съвети дава Габриела Руменова, чуйте в интервюто на Биляна Славчева:
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..