Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостина Петрова:

България все още няма приет национален велосипеден план

Снимка: архив

На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН,  190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда. „Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което  всеки може да използва“, напомни в интервю за Радио Благоевград Радостина Петрова от сдружение “Велоеволюция”. Тя подчерта, че велосипедът е доказал своите преимущества като достъпен и надежден  начин за развитие и насърчаване опазването на природата и човешкото здраве, ефективно средство в борбата със замърсяването и задръстванията в градовете.

Повечето европейски държави имат национален велосипеден план, съобщи Радостина Петрова, която е участвала като експерт в неговото изработване. „Планът е готов, но все още не е утвърден от  институциите“, уточни тя и посочи, че все пак от 2017 година е в сила наредба,  която дава правилата, нормите, параметрите за изграждане на велосипедната инфраструктура - велоалеи, велосипедни ленти, преходите в районите на спирки и кръстовища и други.  „Мисля, че в Благоевград някои неща бяха изграждани преди да има такъв нормативен стандарт и съответно се появяват  проблеми, но те могат да бъдат отстранени“, коментира Радостина Петрова конфликтното съжителство на много места в Благоевград между велоалеите, пешеходците и автомобилния трафик. Според нея е нужна промяна в отношението на държавата към велосипедното движение, то да бъде признато, използвано и впрегнато за  решаване на екологични и транспортни проблеми, общините да бъдат подпомогнати в този усилия. За съжаление политическата нестабилност в последните години отлагат това взаимодействие и България е единствената от дунавските страни, без приет национален велосипеден план.

По повод Международния ден на велосипеда в неделния 2 юни, който отбелязваме като ден на Ботев и загиналите за свободата на България, в София имаше велошествие. „Едното е свободата за движение с велосипед, а другото е възможността изобщо да живеем свободно“, поясни съчетаното отбелязване на двата празника Радостина Петрова.  Със зазвучаване на първата сирена, колоездачите спряха и отдадоха почит на героите.

Интервюто с Радостина Петрова чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22

Цветанов за кабинета „Желязков“: Крехко мнозинство и спорни назначения

В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...

публикувано на 17.01.25 в 11:09