За Радио Благоевград социологът Кънчо Стойчев коментира ситуацията след изборите на 9 юни:
„На пръв поглед обстановката в страната е спокойна, но това не означава, че отвътре в масовото съзнание няма процеси, които са тревожни. Има напрежение, то все още не избива на повърхността. Но ще се случи, ако експериментите продължат и политическите игри, които са по-скоро непонятни за хората, тъй като не са свързани с техните интереси и интересите на България“.
Според анализаторът не е добре изборите да са толкова на често, но пък те са единственият мирен начин да се решават противоречията в едно демократично общество. „Не е трагедията в изборите. Проблемът е какво произвеждат тези избори“ и посочи, че над 70% от хората споделят еднакви възгледи по отношение на войната в Украйна, джендър идеологията, зелената сделка, миграцията и т.н. „Същевременно в парламентите, които излъчваме, над 70% от нашите представители са точно на обратните позиции, които поддържат в парламента. Е, то какво е това управление според волята на хората, като 70% от хората мислят едно, а 70% в парламента правят точно обратното? Тук е опасността за демокрацията. Запазването на властта на този елит, който е против своя народ, може да се осъществи само чрез диктатура, тук е опасността“.
Кънчо Стойчев посочи, че изборът на председател на НС е тест за възможността да се постигне мнозинство в залата. „Ако се постигне решително се увеличават шансовете скоро да имаме правителство. И обратно - ако процесът затъне, проточи се, забави се – това няма да е добър знак и най-добре е да мислим за избори на есен“. Според него някоя политическа сила не е заинтересована от бързи нови избори. По-скоро всички ще бъдат наказани, както вече го видяхме преди броени дни. И пожела: „нека наистина този път българският избирател види 2-3 страници ясно написан текст за това какво точно ще се прави, какво ще се постига, какво е успех и неуспех“.
Интервюто с Кънчо Стойчев чуйте в звуковия файл.
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..
Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на 15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...
Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи. „ Доброволчеството за мен е..
„ Трудът в медиите има стойност“ – това е надсловът на днешния национален протест на работещите в трите обществени медии в страната- БНР, БНТ, БТА. Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза за Радио Благоевград вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са:..