По данни на Министерството на туризма сертифицираните екскурзоводи в България са около 1600. „Професията на екскурзовода е една изключително трудна професия. Отстрани може да изглежда лесно, но човек трябва да притежава много качества да има богата култура – задълбочени знания в историята, да познава географията. И не само“, каза Николай Миндов, председател на Асоциацията на екскурзоводите в България. В ефира на Радио Благоевград той обясни, че е необходимо непрекъснато обновяване на знанията във всички сфери.
„Ние сме тези хора, които чуждестранните туристи виждат за първи път, когато дойдат в България. И от това, което ние ще им кажем, те ще получат някаква представа , макар и минимална, за нашата страна“, сподели още Миндов. Той подчерта, че този сектор е важен от чисто имиджов аспект – защото чрез сертифицираните специалисти се представя лицето на България.
Николай Миндов с огорчение разясни, че има отлив на кадри от професията, като пикът на напускащите бранша е бил по време на пандемията, когато професионалните екскурзоводи не са били подкрепени от държавата.
Нужни са и промени в Закона за туризма относно създаването на туристическа полиция в България е мнението на Миндов. Той разказа, че още през 2002 година от Асоциацията на екскурзоводите са поставяли въпроса за туристическа полиция или орган, който да регулира сектора.
За изискванията към сертифицираните екскурзоводи в страната ни и за чаканите промени е разговорът с Николай Миндов, председател на Асоциацията на екскурзоводите в България
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..