„Преди една година поех отговорната задача да ръководя най-голямото горско предприятие в страната с най-много териториални поделения. Бях наясно със ситуацията, но бях изненадан от няколко предизвикателства, които се наложи бързо да преодолея. На първо място това бе тежкото финансово състояние на предприятието. На второ - организационната структура. Системата, която обслужва огромен документооборот на предприятието, се намираше още в 90-те години, тъй като се работеше само с хартиени документи. В рамките на месец -два решихме този въпрос. По отношението на структурата също се наложи да направим някои промени, които да отговарят в пълна степен на задачите, които ЮЗДП изпълнява. Всичките ми действия са били насочени към оптимизация на дейността и структурата на предприятието, така че то хем да изпълнява дейностите по възложените планове, хем да бъде в състояние да изпълнява и неща, които да доведат до още по-добри резултати“. Това заяви в ефира на Радио Благоевград инж. Валентин Чамбов, директор на ЮЗДП.
Той призна, че горското предприятие продължава да има задължения, но те се обслужват своевременно.
„Имаме стабилност, която ни позволява да бъдем ликвидни и коректни към служители и партньори“, подчерта той.
По отношението на дърводобива годината не е трудна, тъй като всичко върви в срок, но при реализацията на дървесината има трудности.
„Дървопреработвателните фирми изпитват затруднения в реализирането на продукцията. На първо място причините се коренят във външните фактори. Това са двете войни, както и икономическата стагнация в Германия, която е основен партньор на страната ни по отношение на дървопреработвателната индустрия. Всичко това косвено влияе на реализацията на нашата продукция. Най-големите заводи у нас изпитват известни затруднения в реализацията на продукцията. Това влияе на нас като предприятие, което осигурява една пета от всичката дървесина в страната“, беше категоричен инж. Валентин Чамбов.
Тази година са съставени 142 акта за административни нарушения, което е с една четвърт по-малко в сравнение със същия период на предходната година.
Броят на нарушителите в горите намалява.
Не така стои въпросът с пожарите, които продължават да създават много работа и на горските служители.
През първото полугодие на 2023 година са били регистрирани 25 пожара, а за същия период на тази година инцидентите са 36, при това с по-голяма площ.
Причината е затоплянето на климата и най-вече човешката небрежност.
Валентин Чамбов увери, че няма да има затруднения с осигуряването на дърва за огрев за населението.
„За разлика от минали години, сега имаме излишък на суровина. Не се предвижда и промяна в цената на дървата за огрев“, подчерта директорът на ЮЗДП.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с инж. Валентин Чамбов в прикачения файл.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..