"Еко кът - обитателите на кестеновите гори", предназначен предимно за игра на децата, ще бъде една от новите придобивки за жителите и гостите на петричкото селото Коларово. Съоръжението ще бъде изградено по проект, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Съоръжението ще допринесе и за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено и след облагородяването на алеята и ремонтните дейности, реализирани на територията на стадиона в Коларово.
„Природният пак се познава със старите кестенови гори и затова решихме да го наречем така. Те са символ на планина Беласица. Затова, целта ни е малките деца не само да се забавляват в този парк, но и да научат нещо повече за кестеновите гори и за обитателите в тях. Освен, съоръженията за игра, ще бъдат поставени и информационни табла, които да разказват за кестеновите гори в планина Беласица, както и за животинския свят, обитаващ тази територия“, коментира за Радио Благоевград кметът на село Коларово Евгени Мицков.
След подписването на договора за финансиране, в рамките на 15 хиляди лева, ще започне и самото изпълнение на проекта. Очаква се той да бъде завършен до края на годината, но е възможно и по-рано. Любопитен факт е, че за труд няма да бъдат изразходвани средства. Детската площадка ще бъде изградена с доброволните усилия на местните жители.
„След изграждането на еко къта идва отговорността той да бъде опазен. Цялото население на селото, всички хора, трябва да се чувстват ангажирани за опазването на съграденото, защото този парк ще бъде лицето на селото“, допълни още кметът на Коларово.
Другите приоритети в работата на Евгени Мицков са обновяването на центъра на село, както и ремонтирането на пътната инфраструктура, която е в окаяно състояние, както във всички подгорски села. С усилията на местните хора наскоро са били обновени част от селските улици, чака се одобрение от община Петрич за по-голям и цялостен ремонт. В Коларово се наблюдава голям интерес към закупуването на къщи и имоти, но предлагане няма.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с кмета Евгени Мицков.
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..