В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите и производителите на храна. Началото на събора е на 12 юли, когато ще се проведе колоквиум, посветен на децата и възпитанието им в духовни ценности.
„Основите на събора са положени през далечната 2018 г. Празникът се провежда вече 6-та година, само с от една година пропуск, заради Ковид пандемията. Избрахме Гигинския манастир, защото в тази част от южна България не е правен такъв голям събор и след една среща с архимандрит Никанор, взехме решение да провеждаме тази празник, който се превърна в едно от най-големите събития в страната. Чрез него целим да съхраним българския дух, самобитност и фолклор“, коментира за Радио Благоевград Юлия Коюнджийска, председател на Сдружение „Земеделски стопани“ и заместник-председател на „Обединени български животновъди, които са сред основните организатори на събора.
В народния празник се очаква да се включат десетки хиляди посетители и изпълнители. Заявка за участие са потвърдили над 800 изпълнители – индивидуални и групови, самодейни състави и професионални изпълнители, певчески, танцови и разказвачи. В събитието ще се включат 42 културни институции, които ще представят богатството на фолклора в музикалната програма. На сцената на събора малки и големи ще пресъздадат среща на поколенията и предаването на традициите. В съпътстващите събития гостите на събора ще видят бита, културата и поминъка на Граово със специално обособените – Изложение на животновъдите, кулинарно изложение, „Алея на занаятите“, „Граовско село“ и „Алея на производителите“.
„Откриването на празника е на 13 юли, събота. Тогава ще се проведе международно първенство по традиционна българска борба на пояс „Кореш“. Ще има водосвет и курбан за здраве. По-късно започва преглед на изложените животни, като успоредно с това ще тече фолклорна програма. Ще има дегустация на продуктите, произведени от преработвателите, ще участват и много народни певци“, допълни Коюнджийска.
В програмата на празника е предвидено дефиле на редки породи животни, ръчно доене на овце, дефиле на българско овчарско куче, ще бъдат представени различни породи животни от цяла България.
„Искам да кажа, че животновъдите са герои, въпреки 24-часовия труд, въпреки липсата на работна ръка, продължават да отглеждат тези наши животни. На всички искам да благодаря и да поканя всички да посетят нашия Църногорски събор“, допълни Юлия Коюнджийска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Юлия Коюнджийска:
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..