В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите и производителите на храна. Началото на събора е на 12 юли, когато ще се проведе колоквиум, посветен на децата и възпитанието им в духовни ценности.
„Основите на събора са положени през далечната 2018 г. Празникът се провежда вече 6-та година, само с от една година пропуск, заради Ковид пандемията. Избрахме Гигинския манастир, защото в тази част от южна България не е правен такъв голям събор и след една среща с архимандрит Никанор, взехме решение да провеждаме тази празник, който се превърна в едно от най-големите събития в страната. Чрез него целим да съхраним българския дух, самобитност и фолклор“, коментира за Радио Благоевград Юлия Коюнджийска, председател на Сдружение „Земеделски стопани“ и заместник-председател на „Обединени български животновъди, които са сред основните организатори на събора.
В народния празник се очаква да се включат десетки хиляди посетители и изпълнители. Заявка за участие са потвърдили над 800 изпълнители – индивидуални и групови, самодейни състави и професионални изпълнители, певчески, танцови и разказвачи. В събитието ще се включат 42 културни институции, които ще представят богатството на фолклора в музикалната програма. На сцената на събора малки и големи ще пресъздадат среща на поколенията и предаването на традициите. В съпътстващите събития гостите на събора ще видят бита, културата и поминъка на Граово със специално обособените – Изложение на животновъдите, кулинарно изложение, „Алея на занаятите“, „Граовско село“ и „Алея на производителите“.
„Откриването на празника е на 13 юли, събота. Тогава ще се проведе международно първенство по традиционна българска борба на пояс „Кореш“. Ще има водосвет и курбан за здраве. По-късно започва преглед на изложените животни, като успоредно с това ще тече фолклорна програма. Ще има дегустация на продуктите, произведени от преработвателите, ще участват и много народни певци“, допълни Коюнджийска.
В програмата на празника е предвидено дефиле на редки породи животни, ръчно доене на овце, дефиле на българско овчарско куче, ще бъдат представени различни породи животни от цяла България.
„Искам да кажа, че животновъдите са герои, въпреки 24-часовия труд, въпреки липсата на работна ръка, продължават да отглеждат тези наши животни. На всички искам да благодаря и да поканя всички да посетят нашия Църногорски събор“, допълни Юлия Коюнджийска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Юлия Коюнджийска:
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..