Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на тютюневата суровина. Стопаните прогнозират, че поради високите температури, тази година реколтата ще е с около 30-40% по-слаба, но за сметка на това се очаква екстра качество. Това потвърди за Радио Благоевград и Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, НАТ - 2010 и президент на двете европейски браншови организации UNITAB и ЕLTI.
„Това, което прогнозират тютюнопроизводителите е вярно. На фона на горещото и сухо лято се получава много качествена тютюнева суровина, но това е гарнирано с професионализма и усилията, които влагат българските тютюнопроизводители. За сметка на качеството, поради сушата, добивите от декар ще бъдат по-малко. Как обаче ще бъде окачествена тютюневата суровина, ще стане ясно в края на изкупната кампания до средата на месец януари, 2025 г. Припомням, че за миналогодишната реколта, тютюнопроизводителите постигнахме рекордни изкупни цени. Ако и за тази година се получат такива цени, не знам доколко ще се компенсират ниските добиви“, уточни Цветан Филев. По думите му, подобна е картината с тютюна и в област Благоевград.
За компенсиране на по-ниските добиви тази година от НАТ – 2010 настояват пред земеделското министерство за отпускане на средства по държавната помощ de minimis за тази година, за която вече има заложени 50 милиона лева в националния бюджет.
Поради нестабилната политическа обстановка в страната, до момента все още не е проведен Консултативен съвет по тютюна, който трябваше да се състои до средата на месец юли.
„Периодът не е добър за провеждане на Консултативен съвет по тютюна, защото няма редовен кабинет. Затова може би, такъв съвет ще се проведе във втората половина на месец август, като на него ще коментираме няколко точки - подкрепата по държавната помощ de minimis, в бюджета за 2025 г. да се заложат средства за Кампанията директни плащания - 2024, както и да се започне работа по бъдещата ОСП на ЕС, 2028 – 2034 г., с едно основно искане за сектора – да продължи интервенцията „Преходна национална помощ“ и през следващия програмен период“, коментира председателят на НАТ – 2010.
На въпрос, възможно ли е да се даде трета възможност на тютюнопроизводителите да бъдат вписани в Регистъра на тютюнопроизводителя за тази година, за което настояват гоцеделчевски тютюнопроизводители, Цветан Филев отговори, че това към момента не е възможно, защото трябва да бъде направена законодателна промяна, на базата на която земеделският министър да издаде заповед за още едно, трето удължаване на срока.
„Тази година, 2024, се регистрираха с 600 повече тютюнопроизводители на национална база. Ако за миналата година бяха регистрирани 7 374 тютюнопроизводители, тази година са регистрирани 9 769. Вие си отговорете защо“, допълни браншовикът.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..