Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на тютюневата суровина. Стопаните прогнозират, че поради високите температури, тази година реколтата ще е с около 30-40% по-слаба, но за сметка на това се очаква екстра качество. Това потвърди за Радио Благоевград и Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, НАТ - 2010 и президент на двете европейски браншови организации UNITAB и ЕLTI.

„Това, което прогнозират тютюнопроизводителите е вярно. На фона на горещото и сухо лято се получава много качествена тютюнева суровина, но това е гарнирано с професионализма и усилията, които влагат българските тютюнопроизводители. За сметка на качеството, поради сушата, добивите от декар ще бъдат по-малко. Как обаче ще бъде окачествена тютюневата суровина, ще стане ясно в края на изкупната кампания до средата на месец януари, 2025 г. Припомням, че за миналогодишната реколта, тютюнопроизводителите постигнахме рекордни изкупни цени. Ако и за тази година се получат такива цени, не знам доколко ще се компенсират ниските добиви“, уточни Цветан Филев. По думите му, подобна е картината с тютюна и в област Благоевград.

За компенсиране на по-ниските добиви тази година от НАТ – 2010 настояват пред земеделското министерство за отпускане на средства по държавната помощ de minimis за тази година, за която вече има заложени 50 милиона лева в националния бюджет.

Поради нестабилната политическа обстановка в страната, до момента все още не е проведен Консултативен съвет по тютюна, който трябваше да се  състои до средата на месец юли.

„Периодът не е добър за провеждане на Консултативен съвет по тютюна, защото няма редовен кабинет. Затова може би, такъв съвет ще се проведе във втората половина на месец август, като на него ще коментираме няколко точки - подкрепата по държавната помощ de minimis, в бюджета за 2025 г. да се заложат средства за Кампанията директни плащания - 2024, както и да се започне работа по бъдещата ОСП на ЕС, 2028 – 2034 г., с едно основно искане за сектора – да продължи интервенцията „Преходна национална помощ“ и през следващия програмен период“, коментира председателят на НАТ – 2010.

На въпрос, възможно ли е да се даде трета възможност на тютюнопроизводителите да бъдат вписани в Регистъра на тютюнопроизводителя за тази година, за което настояват гоцеделчевски тютюнопроизводители, Цветан Филев отговори, че това към момента не е възможно, защото трябва да бъде направена законодателна промяна, на базата на която земеделският министър да издаде заповед за още едно, трето удължаване на срока.

„Тази година, 2024,  се регистрираха с 600 повече тютюнопроизводители на национална база. Ако за миналата година бяха регистрирани 7 374 тютюнопроизводители, тази година са регистрирани 9 769. Вие си отговорете защо“, допълни браншовикът.

Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10

Любомира Димитрова: Провокирайте късмета си с хармония в себе си

В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..

публикувано на 31.12.24 в 14:59

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..

публикувано на 29.12.24 в 09:20