Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на преподаватели от Филологическя факултет на висшето училище.

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби е член на Асоциацията. То е единствената образователна институция на територията на емирството. Училищният ръководител Валентина Мирчева разказа в ефира на Радио Благоевград 7-годишната му  история. Училището е създадено през 2017 г. по инициатива на български семейства, живеещи в Абу Даби, които желаят децата им да изучават български език. През 2018 г. училището става част от програмата на МОН в подкрепа на Българските неделни училища.В неделното училище освен български език и литература, се изучават история и география на България. По-малките ученици изучават предмета „Родинознание“. Училищният екип организира различни занимания, които са свързани с бъгарските традиции и култура, работилници и допълнителни занимания за децата.

„Бих казала, че училището се развива, защото самите родители са много изискващи, подкрепят нашата дейност и желаят да продължаваме да се развиваме напред. Присъединяват се все повече колеги. Имаме все повече деца. Интересът към нас расте. Тази учебна година завършиха 32-ма ученици, разделени по групи. Имаме предучилищна група, която започва работа с 4-годишни деца, имаме ученици от 1-ви до 8-ми клас. Следващата учебна година ще имаме и 9-ти клас“ , споделя Валентина Мирчева.

Неделното училище в Абу Даби се помещава в музикален институт, а обстановката, в която се обучават децата, е артистична. „Учебници и помагала имаме и все повече МОН обръща внимание на това, че децата зад граница имат нужда от специализирани материали. Ние, учителите, имаме нужда от методическа подкрепа и я получаваме. Например, нещо ново е, че МОН обяви едни дългосрочни квалификационни курсове за учителите зад граница. Става въпрос за обучения на учители, които раотят в български неделни училища, но нямат педагогически профил. Това е едно от предизвикателствата пред нас. В училищата работят и хора, които нямат педагогическо образование. Хората, които ще минат през тези обучения, ще получат свидетелство за учител по български език в чуждоезикова среда. Да преподаваш български език в България е много различно от това, да преподаваш български език в една съвсем друга чуждоезикова среда. Това е занаят, който се развива в годините и определено е интересто поле за развитие. Квалификационните курсове на министерството са една  наистина добра стъпка за развитие  и усъвършенстване на българските учители зад граница“, коментира Мирчева. Като друго предизвикателство тя посочи необходимостта от пространства, защото всяка година броят на учениците расте. Расте и броят на българските неделни училища по света. Точната статистика показва, че в момента функционират 398 Български неделни неделни училища. Тенденцията е техният брой да нараства. „Вниманието към нас ще се увеличава, защото тази тенденция все повече българи да напускат България продължава. Ще продължат да се откриват все повече неделни училища зад граница. Ние ще имаме все повече нужда МОН и всички институции, които се занимават с българите в чужбина, да ни подкрепят“, коментира Валентина Мирчева, училищен ръководител на Българското неделно училище в емирство Абу Даби.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55