Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията „Позитивно образование и социално-емоционално учене“, по която ще работим следващите четири години. От 521 иновативни училища в България, нашето училище е включено, като от област Благоевград са само 13. Ние започваме 7-ма година като иновативно училище“, сподели за Радио Благоевград директорът д-р Георги Тренчев.

Социално-емоционалното образование е новост в българската образователна практика. Позитивната психология на проф. Мартин Селигман е от 2000 г., така че като цяло и в световната наука е новост. „Ние ршихме да не пркъсваме с позитивното образование, въпреки че бяхме изцяло посветни на развитието на силните страни на характера. Но например, една от силните страни на характера е социално-емоционалната интелигентност и решихме, че социално-емоционалното учене е едно по-всеобхватно развитие на характера, което също дава резултати в образователната дейност на учениците. В първата част на иновацията „Позитивното образование“ продължаваме това, което сме работили и сега го надграждаме със социално-емоционално учене, една новост в българската образователна практика“, допълва д-р Тренчев.

От една година НУ „Яне Сандански“ в Разлог работи заедно с фондация „Лъчезар Цоцорков“, чиято дейност е насочена  усилено към развитие на социално-емоционалното образование в България. Преди година педагози са направили разработка за методика на въвеждане на  социално-емоционалното образование от първи до четвърти клас. Подбрали са осем начални училища с конкурс. „Ние се радваме, че бяхме едно от тези училища с редица български педагози, които разработиха методологията. Успяхме да я внедрим за една година. Тествахме инструмента, имаше оценки на вход и изход. Сега чакаме окончателните резултати от всички училища и се надяваме това да бъде нещо ново в българското образование“, коментира д-р Тренчев.  Според него, заедно с МОН, това ще бъде едно начало за цялостно прилагане в българската образователна система на социално-емоционалното образование. „Просто трябва социално-емоционалното образование да влезе в българското образование, защото то дава конкретни резултати не само в успеваемостта на учениците, но и в подготовката им изцяло за живота. Все пак социалните емоции са това, което ни прави хора, това, което ни прави различни. Трябва да подготвим децата още от малки. Даже последните изследвания показват, че трябва да се започне със социално-емоционалното образование още в детската градина, защото иначе изпускаме първите години, които са най-важни за развитието“, допълва д-р Тренчев. „Може да се каже, че имаме добри конкретни резултати през последната година. Голяма гордост за нас са резултатите от НВО в четвърти клас. Резултатите за нас са страхотни, много високи. Имало е години, в които сме били доста ниско в  таблицата. Гордеем се с резултатите, защото по български език от 32-ма ученици, които са се явили, 22-ма са с отлични оценки. По математика от 32-ма явили се, 18 са с отлични оценки. Средният бал е доста над регионалния за област Благоевград.  Нашият среден бал точки по български език е 82, близо с 8 точки над този на областта. Близо 10 точки е над този за страната. Имаме ученик с пълния брой точки по математика. Много добри постижения и се надяваме, че резултатите на випуска са както от работата ни по иновацията за позитивно образование и развитие на характера, така и от последната година, в която работихме за социално-емоционалното образование с фондация „Цоцорков“, каза още д-р Тренчев.

Иновацията „Позитивно образование и социално-емоционално учене“ ще се реализира през следващите четири години. Първокласниците, които наесен ще влязат в клас,  ще започнат с нея и ще са изцяло обхванати в реализирането на тази иновация. Тази година НУ „Ян Сандански“ в Разлог ще има две паралелки първокласници с 37 ученици. „Надяваме се с тях да реализираме всичко, което сме планирали“, сподели д-р Георги Тренчев, директор на началното училище в Разлог.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Китайският език и култура - все по-интересни за студентите в Благоевград

Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..

обновено на 03.04.25 в 15:42

Композиторът Стефан Диомов: Да е обич и пак обич

Композиторът Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей с концерт в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК) на 4 и 5 април. За предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград композиторът сподели, че се вълнува за предстоящото събитие. „Такъв отзвук на моите песни за първи път ми се случва и то в такъв мащаб“, допълни още Стефан..

публикувано на 02.04.25 в 14:46

Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ край Банско

Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ ще се проведе в три поредни дни – 5, 6, и 7. септември, тази година, на „Бяла сцена“ между село Баня и Банско. Организатор на събитието е испанецът, който живее от 12 години в Разлог –Давид Райгал. В предаването „Ефир за приятели“ той сподели повече за фестивала и желанието той да се превърне в..

публикувано на 02.04.25 в 14:14

Приключения в музея: Игра-приложение открива неподозирани съкровища в Благоевград

Регионалният исторически музей - Благоевград вече е част от приложението TreasureUP – интерактивна платформа, която превръща обикновеното музейно посещение в истинско приключение. Вече всички посетители – малки и големи, могат да се включат в мисия за търсене на съкровища, докато разглеждат експозициите. Автори на безплатното приложение са седем..

обновено на 02.04.25 в 13:57

Народната певица Любимка Бисерова с книга за родното си село Пирин

Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..

публикувано на 31.03.25 в 12:34

„Да се хванем за зелено“ с Габренска сарма от бутима

Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..

публикувано на 31.03.25 в 12:23
Владислав Христов

Владислав Христов: Поезията без послание няма смисъл

Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“.  В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..

публикувано на 31.03.25 в 11:42