Ахмед Мерчев от сатовчанското село Слащен е напът да сбъдне мечтата си и да създаде собствен електрически хиперавтомобил. Плановете на 40-годишния инженер са през септември да представи на публиката своето изобретение. Колата ще носи името „Alieno“, което в превод от италиански означава „извънземно“.
Всичко започва през 2015 година, когато младият мъж решава да си купи супербърза спортна кола. Установява обаче, че на пазара няма такава, която да отговаря на неговите критерии. И решава сам да я конструира. Купува старата гранична застава в съседното село Туховища и така поставя началото на дългия производствен процес. Днес там вече има модерна фабрика за автомобилостроене.
Днес конструирането на хиперколата е към финала си.
Историята може и да звучи малко нереално, но е факт.
„Занимавам се професионално с роботика и електроника и тази част от моята дейност се развива доста добре. Първоначално идеята бе да създам само за себе си кола, но впоследствие прерасна в цял бранд за производство на електрически автомобили. Използвам върхови технологии“, разказва Ахмед Мерчев.
„Бях подготвен, когато стартирах този проект. Повече от десет години имах професионален опит с такива технологии. Предизвикателство е да създавам нещо ново, което не е правено в България. Съмишленици за такова голямо начинание не се намират лесно. Много хора са скептици, тъй като нямаме традиции в автомобилостроенето, както другите държави. Особеното е, че финансирам проекта със собствени средства, но когато се действа стъпка по стъпка нещата се получават. Скоро ще покажа първия прототип на автомобила“, допълва Мерчев.
Усилията му са насочени към сегмента на хиперколите, които са бутикови и за колекционери. Предвижда да произвежда в малки серии от десет до сто броя. Вече има интерес към неговия проект от големи брандове в автомобилостроенето.
Хиперавтомобилът „Alieno“ ще има специален електромотор, контролери, батерии, олекотено шаси, софтуерът, който управлява колата - всичко е върхова технология, категоричен е инженерът. Дизайнът пък ще бъде остър, агресивен, така че колата да отговаря на своето име. Ще развива до 400 км в час.
Тя ще струва между 2 и 4 милиона евро.
Ахмед планира прототипите на хиперавтомобила да ползва като „работни мулета“, върху които да тества по-големи мотори.
Фабриката в Туховища разполага с 14 халета, пълни с модерни машини за автомобилостроенето.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с Ахмед Мерчев в прикачения файл.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..