Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Петкова: Каквото си посял, това ще пожънеш

В тази стара народна мъдрост вярва Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която се е посветила на пчеларството повече от десетилетие. С нея сме ви срещали и друг път в ефира на Радио Благоевград. Разказвали сме, че Ралица се е посветила на този поминък най-напред като хоби, което впоследствие се превръща в поминък на цялото й семейство. Благодарна е на подкрепата на нейния съпруг Георги Петков, без чиято помощ не би се  справила сама. Затова е убедена, че „за да има добри резултати, трябва да има усилен труд, екипна работа и дисциплина – каквито са законите в пчелния кошер. А има ли ред, ще има и мед за всички. Пожелавам на всички да сеят повече и добри неща, за да има и какво да жънат”, споделя пчеларката.

Медоносната година е започнала добре за пчеларите от района на Благоевград, но заради високите температури и сушата, реколтата от мед е под очакваното. Добрите добиви обаче, не зависят само от метеорологичните условия.

„Качествата на добития пчелен мед са съвкупност от много неща – от всеотдайността, от трудолюбието, от знанията и уменията на пчеларя, за да подпомогне пчелното семейство да събере меда. Заради проливните пролетни дъждове, годината тръгна много добре, първите магазини бяха пълни с мед, който ние извадихме. Но, за съжаление, втората част на лятото започна с дълготрайна суша и много високи температури, които буквално изгориха всички цъфтящи посеви. Буквално добивите секнаха“, обясни Ралица Петкова. Според нея, това е причината за по-ранно приключилия медосбор и по-ниската реколта от мед както и в района на Благоевград, така и в областта и в страната.

Ниските добиви от мед, недостатъчното подпомагане на сектора от държавата и вноса на украински мед, който подбива цената на родното производство, са основните причини, поради които много пчелари са започнали да разпродават пчелните кошери.

„В тази връзка, от Обединен пчеларски съюз още юни месец изпратихме писмо до земеделското министерство с настояване за отпускане на средства за спешно подпомагане на пчелните семейства. Защото, заради сушата в момента, пчелните семейства имат нужда от подпомагане с пчелен прашец и пчелен мед. Затова, ние пчеларите, сега трябва да помогнем на пчелите да оцелеят до пролетта. Започнахме вече да връщаме част от продукцията и да ги храним, затова и настояваме за отпускане на средства по мярката de minimis, с които да подпомогнем този процес“, уточнява Ралица Петкова. Тя е категорична, че в момента се наблюдава масово отказване на пчелари от поминъка, а заради по-ниските добиви и повишените разходи, се очаква минимално повишение на цената на меда от новата реколта.

Пчеларката е категорична, че ще продължи своята кауза да информира децата, учениците и младите хора за важната роля на пчелите за екоравновесието в природата, земеделието и живота като цяло на планетата. Информационната й кампания е насочена и към здравословното хранене, и полезността на меда и пчелните продукти.

„И през тази учебна година ще продължа инициативите си в училища и детски градини. От септември започват срещите ми с организации и учебни заведения. Има доста желаещи, вече и от детски градини. Надявам се, тази прекрасна инициатива, която подехме с Община Благоевград, на 20 май да организираме Празник на пчелата, да я направим и догодина. Благодаря на Радио Благоевград за отразяването на тази и другите наши каузи. Надявам се, да надградим през годините всички тези инициативи и каузи“, допълни пчеларката.

Ралица Петкова отговори и на слушателския въпрос: Защо, в кошера, поставен от нея в Градинката на медоносната пчела в парк Бачиново край Благоевград, няма пчели?

„За съжаление, нашата първоначалната идея беше да поставим и пчелно семейство в кошера в тази градинка, но от Община Благоевград, от отдел „Екология“ ни обясниха, че е доста рисковано да предприемем такова нещо, тъй като все пак, това е диво насекомо и има опасност да бъдат ужилени от пчелите алергични хора  - и по-възрастни и деца, когато минават покрай кошера. Затова беше взето решение да няма в него пчели. Но, това, което мога да направя е, в Градинката на медоносната пчела, да бъдат организирани инициативи с деца и ученици. Там ще бъдат показани и пчелите в преносим стъклен и обезопасен кошер, така че да се наблюдава на живо животът в него. Идеята е там да можем да говорим изцяло за опазването на природата, за екологията и екосистемата. Има какво да развиваме в тази насока“, допълни пчеларят Ралица Петкова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39

"Да влезеш в обувките на Дядо Коледа", като зарадваш дете в нужда

В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..

публикувано на 29.11.24 в 13:09

ИТ секторът в България: Как „Наградите на БАИТ“ насърчават иновациите

Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..

публикувано на 29.11.24 в 12:31

История, лидерство и бъдеще в новата книга на Тома Биков

Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..

публикувано на 29.11.24 в 11:41
Калоян Методиев

Калоян Методиев за фалшивите избори и системния провал на политическата класа

В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза.  Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..

публикувано на 29.11.24 в 11:25
Емил Радев

Исторически момент за България: евродепутатът Емил Радев за присъединяването ни към Шенген

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..

публикувано на 29.11.24 в 11:14