Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Петкова: Каквото си посял, това ще пожънеш

В тази стара народна мъдрост вярва Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която се е посветила на пчеларството повече от десетилетие. С нея сме ви срещали и друг път в ефира на Радио Благоевград. Разказвали сме, че Ралица се е посветила на този поминък най-напред като хоби, което впоследствие се превръща в поминък на цялото й семейство. Благодарна е на подкрепата на нейния съпруг Георги Петков, без чиято помощ не би се  справила сама. Затова е убедена, че „за да има добри резултати, трябва да има усилен труд, екипна работа и дисциплина – каквито са законите в пчелния кошер. А има ли ред, ще има и мед за всички. Пожелавам на всички да сеят повече и добри неща, за да има и какво да жънат”, споделя пчеларката.

Медоносната година е започнала добре за пчеларите от района на Благоевград, но заради високите температури и сушата, реколтата от мед е под очакваното. Добрите добиви обаче, не зависят само от метеорологичните условия.

„Качествата на добития пчелен мед са съвкупност от много неща – от всеотдайността, от трудолюбието, от знанията и уменията на пчеларя, за да подпомогне пчелното семейство да събере меда. Заради проливните пролетни дъждове, годината тръгна много добре, първите магазини бяха пълни с мед, който ние извадихме. Но, за съжаление, втората част на лятото започна с дълготрайна суша и много високи температури, които буквално изгориха всички цъфтящи посеви. Буквално добивите секнаха“, обясни Ралица Петкова. Според нея, това е причината за по-ранно приключилия медосбор и по-ниската реколта от мед както и в района на Благоевград, така и в областта и в страната.

Ниските добиви от мед, недостатъчното подпомагане на сектора от държавата и вноса на украински мед, който подбива цената на родното производство, са основните причини, поради които много пчелари са започнали да разпродават пчелните кошери.

„В тази връзка, от Обединен пчеларски съюз още юни месец изпратихме писмо до земеделското министерство с настояване за отпускане на средства за спешно подпомагане на пчелните семейства. Защото, заради сушата в момента, пчелните семейства имат нужда от подпомагане с пчелен прашец и пчелен мед. Затова, ние пчеларите, сега трябва да помогнем на пчелите да оцелеят до пролетта. Започнахме вече да връщаме част от продукцията и да ги храним, затова и настояваме за отпускане на средства по мярката de minimis, с които да подпомогнем този процес“, уточнява Ралица Петкова. Тя е категорична, че в момента се наблюдава масово отказване на пчелари от поминъка, а заради по-ниските добиви и повишените разходи, се очаква минимално повишение на цената на меда от новата реколта.

Пчеларката е категорична, че ще продължи своята кауза да информира децата, учениците и младите хора за важната роля на пчелите за екоравновесието в природата, земеделието и живота като цяло на планетата. Информационната й кампания е насочена и към здравословното хранене, и полезността на меда и пчелните продукти.

„И през тази учебна година ще продължа инициативите си в училища и детски градини. От септември започват срещите ми с организации и учебни заведения. Има доста желаещи, вече и от детски градини. Надявам се, тази прекрасна инициатива, която подехме с Община Благоевград, на 20 май да организираме Празник на пчелата, да я направим и догодина. Благодаря на Радио Благоевград за отразяването на тази и другите наши каузи. Надявам се, да надградим през годините всички тези инициативи и каузи“, допълни пчеларката.

Ралица Петкова отговори и на слушателския въпрос: Защо, в кошера, поставен от нея в Градинката на медоносната пчела в парк Бачиново край Благоевград, няма пчели?

„За съжаление, нашата първоначалната идея беше да поставим и пчелно семейство в кошера в тази градинка, но от Община Благоевград, от отдел „Екология“ ни обясниха, че е доста рисковано да предприемем такова нещо, тъй като все пак, това е диво насекомо и има опасност да бъдат ужилени от пчелите алергични хора  - и по-възрастни и деца, когато минават покрай кошера. Затова беше взето решение да няма в него пчели. Но, това, което мога да направя е, в Градинката на медоносната пчела, да бъдат организирани инициативи с деца и ученици. Там ще бъдат показани и пчелите в преносим стъклен и обезопасен кошер, така че да се наблюдава на живо животът в него. Идеята е там да можем да говорим изцяло за опазването на природата, за екологията и екосистемата. Има какво да развиваме в тази насока“, допълни пчеларят Ралица Петкова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бюджетът за 2025 година на Община Благоевград - бюджет на действието

Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането.  Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..

публикувано на 10.04.25 в 09:44

Център за спешна медицинска помощ има в Дупница, няма кабинет за неотложна помощ

През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините  Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..

публикувано на 09.04.25 в 10:42

Когато годините са само цифра…

Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..

публикувано на 09.04.25 в 09:36

Лесовъдът на годината: Нужно е повече разбиране на нашата професия от обществото

Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината.  Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. „Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио..

публикувано на 08.04.25 в 16:09

Двудневен рок фестивал в Американския университет в България

Двудневен рок фестивал ще се проведе на 12 и 13 април в Американския университет в България. Събитието е организирано от студентите от Rock Jamming Club  към АУБ. В студиото на Радио Благоевград, в предаването „С усмивка в събота“, Антония Каменова и Калоян Иванов споделиха, че във фестивала ще се включат различни музикални клубове, а музика ще има за..

публикувано на 08.04.25 в 14:19
Найден Зеленогорски

Районирането на България – какво предстои и защо е важно?

Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..

публикувано на 07.04.25 в 09:54

За франкофонския дух в Благоевград и за френската култура с любов и вдъхновение

Френската култура, с която съм  израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен,  ме е водила като  н ишка ,  която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език  винаги е бил мост за мен ,  както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..

публикувано на 05.04.25 в 10:14