Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделци настояват да се създаде държавен Застрахователен фонд при бедствия и аварии

На 100% е унищожена земеделската продукция в част от гоцеделчевските села - съобщи в ефира на Радио Благоевград Иван Сабахлъков, земеделски производител от Хаджидимово. Причината е падналият обилен дъжд с опустошителна градушка в съботния ден. Това е второто природно бедствие в района, което унищожава почти на 100%  тазгодишната земеделска реколта.

Според земеделския производител, който се занимава с този поминък вече 24 години, изменението на климата е неоспорим факт.

„И българинът, ако си мисли, че ще избяга от това нещо, жестоко се заблуждава. В събота бях участник в едно явление, което това лято се повтаря многократно. Всеки облак, който се задава, става градоносен. И затова трябва сериозно да се замислим, какви стъпки ще предприемем оттук нататък, самите ние, земеделците, или тъй наречените „пчелички на държавата“. Защото, ако ни няма нас да произвеждаме тези розови домати, които се търсят на пазара и тези хубави чушки капии, които всеки иска да си изпече сега, ако „тези пчелички“ ги няма, няма кой да произвежда“, сподели още Иван Сабахлъков.

По думите му, градушката в събота е унищожила на 100% неговата реколта, както и тази на колегите му в селата Хвостяне, Блатска, Дъбница и други от този район. Бедствието се повтаря за втори път тази година. Припомняме, че в края на юни бяха унищожени около 4 хиляди декара земеделски площи след паднала опустошителна градушка в района. Земеделците все още не са получили обезщетение за нанесените щети тогава.

„Затова настоявам и апелирам, държавата да се намеси. Не само да ни препращат към застрахователни компании, защото ние на тези компании не вярваме. Ние искаме държавата да създаде Фонд за бедствия и аварии, в който да се застраховаме към държавата. Искаме държавата да ни е гаранта, че като се получат такива бедствия от природно естество, ще бъдем защитени. Ако не, да кажат „спасявайте се“ и да приключи отрасъла „Плодове и зеленчуци“ в тази държава“, категоричен е земеделският производител.

Според него, земеделците не застраховат продукцията си, защото не вярват на застрахователите. Все още не са получени обещаните обезщетения за щетите от градушката в края на месец юни. Затова земеделците сами трябва да си решат проблемите.

„Тогава се направиха едни протоколи и никой не знае докъде стигнаха нещата. Затова повтарям, ако няма Гаранционен фонд, зад който да стои държавата, просто всички сме обречени. Затова, ако ме слушат в момента българските земеделци, нека се обединим, нека сами да си извоюваме тази, не привилегия, а застраховка, за да сме сигурни за утрешния ден, защото, когато на 100% е унищожена продукцията ни, това означава, че догодина ние сериозно ще се замислим, дали въобще да се занимаваме със земеделие и в частност със зеленчукопроизводство“, допълни Иван Сабахлъков. И призова, в 10 ч. утре, вторник, негови съмишленици и пострадали от градушката земеделци, да се съберат в центъра на Хаджидимово, да направят едно шествие до гръцката граница, за да бъдат чути исканията им от политиците и институциите.

„С един протест няма да решим проблема, но се надяваме, поне да ни чуят, защото държавата е на нас, хората, ние сме държавата“, каза още земеделският производител.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Опасните игри в социалните мрежи

Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..

публикувано на 09.05.25 в 13:44

Филологията – специалност за ценители и пазители на словото

Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..

публикувано на 09.05.25 в 11:55

В Сандански ще обучават неграмотни лица

В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..

публикувано на 09.05.25 в 11:50
Ваня Кромбоа

Какво казват гласовете от квартала?

Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...

публикувано на 09.05.25 в 11:01

Единствената ферма за ценни кожи в България вече е затворена

Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..

публикувано на 08.05.25 в 13:56

Киберсигурността не е въпрос на организация, а начин на мислене

Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..

публикувано на 08.05.25 в 11:26

Ученически конкурс „Моето читалище“ организират в Белица

Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..

публикувано на 08.05.25 в 11:14