Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгения Ташева:

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“ и Асоциацията на еколозите от общините в България. “Бих искала да насърча всички български общини, които имат добри амбиции в посока на трите теми, на които конкурсът набляга "Отпадъци и рециклиране"; "Устойчива мобилност" и "Енергия и емисии", каза в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екологичното сдружение „За Земята“ и член на журито в раздела за отпадъците. Тя подчерта, че „нишата, която този конкурс запълва, е много необходима, защото е важно в България да се чуват и обменят добрите практики, да се усили обменът между български и френски общини“. Конкурсът "ЕкоОбщина" е отворен за всички общини в България, разделени в две групи:  общини с над 40 000 жители и общини с под 40 000 жители.  Крайният срок за подаване на кандидатурите е 10 октомври 2024 година. Наградата за всички лауреати е работно посещение във Франция, с поети разноски от страна на организаторите. Пълната информация за конкурса  ще открие на неговия сайт (https://ecoobshtina.bg/).

По повод решението на Народното събрание, с което за пореден път бе отложено с още една година (до 1 януари 2026 година) въвеждането в действие на принципа „замърсителят плаща“ при определяне на размера на такса смет, Евгения Ташева посочи основни проблеми пред общините: "липсват средства за инфраструктура, а е доста сериозна промяна да се премине от големи, анонимни контейнери по улиците до индивидуални, по-малки контейнери, които са най-малкото на ниво етажна собственост. Другото е, че самите общини нямат много пряк контрол върху разделното събиране на масово разпространените отпадъци в познатите ни жълти, сини и зелени  контейнери“. Екологът напомни, че от началото на тази календарна година трябваше всички европейски общини, включително и българските,  да са въвели разделното събиране и на биоотпадъци от домакинствата.

Цялото интервю с Евгения Ташева можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22

Цветанов за кабинета „Желязков“: Крехко мнозинство и спорни назначения

В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...

публикувано на 17.01.25 в 11:09