Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“ и Асоциацията на еколозите от общините в България. “Бих искала да насърча всички български общини, които имат добри амбиции в посока на трите теми, на които конкурсът набляга "Отпадъци и рециклиране"; "Устойчива мобилност" и "Енергия и емисии", каза в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екологичното сдружение „За Земята“ и член на журито в раздела за отпадъците. Тя подчерта, че „нишата, която този конкурс запълва, е много необходима, защото е важно в България да се чуват и обменят добрите практики, да се усили обменът между български и френски общини“. Конкурсът "ЕкоОбщина" е отворен за всички общини в България, разделени в две групи: общини с над 40 000 жители и общини с под 40 000 жители. Крайният срок за подаване на кандидатурите е 10 октомври 2024 година. Наградата за всички лауреати е работно посещение във Франция, с поети разноски от страна на организаторите. Пълната информация за конкурса ще открие на неговия сайт (https://ecoobshtina.bg/).
По повод решението на Народното събрание, с което за пореден път бе отложено с още една година (до 1 януари 2026 година) въвеждането в действие на принципа „замърсителят плаща“ при определяне на размера на такса смет, Евгения Ташева посочи основни проблеми пред общините: "липсват средства за инфраструктура, а е доста сериозна промяна да се премине от големи, анонимни контейнери по улиците до индивидуални, по-малки контейнери, които са най-малкото на ниво етажна собственост. Другото е, че самите общини нямат много пряк контрол върху разделното събиране на масово разпространените отпадъци в познатите ни жълти, сини и зелени контейнери“. Екологът напомни, че от началото на тази календарна година трябваше всички европейски общини, включително и българските, да са въвели разделното събиране и на биоотпадъци от домакинствата.
Цялото интервю с Евгения Ташева можете да чуете в звуковия файл.
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...