Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България. Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на социално-емоционално изучаване в училище, практикуване на осъзнатост и благодарност могат да повлияят този бум от тревожни разстройства.
Няколко години ръководи Кариерен център към Висше училище по мениджмънт. Следващата позиция, която заема е Зам.-директор и Председател на УС на Частно основно училище "Мария Монтесори" в град Добрич. Запознавайки се с методиката на д-р Монтесори, Петя Петрова осъзнава, че действително децата учат нови неща най-добре, когато новото знание им бъде предоставено чрез конкретна история. В продължение на почти 4 години, в които тя е заета в ЧОУ "Мария Монтесори, Петя Петрова, заедно с екипа си, успява да въведе предмет „Готови за живота“, който е одобрен от МОН, като задължителен предмет за учениците в 1. и 2. клас.
След като вижда отзвука при родителите и резултатите при децата, тя решава, че е важно подобно обучение да бъде въведено във всички училища в България. През ноември 2021 година Петя печели първа награда с проекта си от Академия за жени предприемачи, която й дава възможността да създаде свое собствено издателство. Така започва да пише детските истории от поредицата „Готови за живота“, които ще бъдат част от бъдещо учебно помагало, което тя и издателство „Израстване“ ще предложат на МОН за одобрение.
Всяка написана от нея детска история цели развиването на конкретно умение от спектъра на социално-емоционалните компетенции. До момента има шест издадени книги от поредицата, като историята "Везната на доброто" е номинирана в дългия списък на Национална награда "Бисерче вълшебно" 2023 година в категория "Откриватели". Национална награда „Бисерче вълшебно“ е първата награда в България, посветена на съвременните детски книги, отличени чрез гласуване от децата.
Предстои издаване и на седмата книга от поредицата "Готови за живота", озаглавена "Кутията на благодарността", а автор на предговора й е Мадлен Алгафари."Първо съм изключително горда от високата оценка, която Мадлен Алгафари даде за тази поредица, и всъщност тя написа предговора към "Кутията на благодарността", което за мен е голяма чест, разбира се, в същото време и голяма отговорност, тъй като и с нея това си говорихме, че да пишеш за деца, освен, че е много отговорно, всъщност е много трудно. Много по-различно е от това да пишеш за възрастни", сподели Петя Петрова за ефира на Радио Благоевград.
Както всяка друга книга от поредицата, "Кутията на благодарността" засяга конкретнни предизвикателства, срещу които се изправят българските деца.
"За мен това беше много важно - децата в училище, защото аз пиша за деца в начален етап, да имат достъп до литература, която касае тях, не проблемите на руските деца, на американските, има значение, има разлики. В тази история засягам предизвикателствата за социалните неравенства, за сравняването с другите - "Той има това, пък аз нямам това", много често срещано сред нашите деца", разказва за Радио Благоевград авторката.
Това съревнование между децата, всъщност е отражение на обществото ни. Петрова вярва, че децата са негово огледало, затова се опитва да им бъде полезна, и да ги учи на най-важните неща в живота, чрез силата на историята.
"Не знам дали някога сте се замисляли за силата на историята. Аз лично не бях го правила, допреди животът да ме срещне първо с Монтесори метода и след това с едно обучение, което беше за емпатията, и всъщност в това обучение историята беше свързващото звено, за да се развива тази съпричастност у децата, и тогава си дадох сметка, че откакто свят светува, историите се използват за възпитаване, и съм го видяла вече с очите си. Видях как децата възприемат ново знание, когато им го представим чрез някаква интересна история, някак си се асоциират с героите, особено когато са с такива истории, адекватни за техните предизвикателства, да са с герои на близка възраст, тогава съвсем по различен начин се разгръща учебният процес. Това е моят начин да достигна до тях", обяснява Петя Петрова.
Повече за детските книги и това, което се крие в историята "Кутията на благодарността", можете да чуете в интервюто на Ваня Бахчиванова с Петя Петрова.
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..
Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на 15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...
Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи. „ Доброволчеството за мен е..
„ Трудът в медиите има стойност“ – това е надсловът на днешния национален протест на работещите в трите обществени медии в страната- БНР, БНТ, БТА. Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза за Радио Благоевград вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са:..