За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, да се насърчават институциите да изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация и да бъдат прозрачни и отчетни пред обществото, както и да се посочат институциите, които пък нарушават това право. Номинираните се състезават в шест категории – четири награди „Златен ключ” за граждани, журналисти, НПО и институции, и две антинагради – „Катинар” и „Вързан ключ”.
Адвокат Стефан Ангелов коментира в ефира на Радио Благоевград, че номинациите тази година са били доста разнообразни и интересни, както сред гражданите, където има и номинация на съдия, която е активен гражданин, използващ редовно правото си на достъп до информация, доктор, който, чрез заявления за достъп до нформация разкрива престъпления в една от най-големите АГ болници в страната ни, така и номинации за различни неправителствени организации, които се опитват да осветлят едни или други проблеми в обществото ни.
Освен положителните примери и категории, не по-малка е важността да бъдат показани и отрицателните такива. Те участват в категориите „Катинар” и „Вързан ключ”.
"Тази годна имаме малко повече общини като че ли, сред които и Столична община. Имаме една друга номинация за 17 общини, които не спазват изискванията на Закона за достъп до обществена информация в частта, която ги задължава да публикуват известни категории информация на интернет страниците си", разясни адвокат Ангелов.
24 подред доклад на ПДИ за състоянието на достъпа до информация в страната ни за 2023 година поставя ударение върху проблемните изменения на Закона за достъп до обществена информация, които според адвокат Ангелов, са могли да създадат доста проблеми, ако бяха приети, в един от най-добре развитите и прилагани закони в страната ни.
"Слава Богу, тези промени не успяха да минат и такива странности, като изисквания за обосноваване на правен интерес или да покаже човек, че е от местната общност и затова може да пита еди коя си община за информация от нея. Не успяха да минат в НС", разказва адвокат Ангелов.
Още по темата за достъпа до информация чуйте в прикачения звуков файл, а отделните номинации и наградените в тях, можете да откриете на: https://www.aip-bg.org/news/22_%D1%80%D0%B0_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B7%D0%B0_%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%B4%D0%B0_%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BC_2024/20240920004912/
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..