За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, да се насърчават институциите да изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация и да бъдат прозрачни и отчетни пред обществото, както и да се посочат институциите, които пък нарушават това право. Номинираните се състезават в шест категории – четири награди „Златен ключ” за граждани, журналисти, НПО и институции, и две антинагради – „Катинар” и „Вързан ключ”.
Адвокат Стефан Ангелов коментира в ефира на Радио Благоевград, че номинациите тази година са били доста разнообразни и интересни, както сред гражданите, където има и номинация на съдия, която е активен гражданин, използващ редовно правото си на достъп до информация, доктор, който, чрез заявления за достъп до нформация разкрива престъпления в една от най-големите АГ болници в страната ни, така и номинации за различни неправителствени организации, които се опитват да осветлят едни или други проблеми в обществото ни.
Освен положителните примери и категории, не по-малка е важността да бъдат показани и отрицателните такива. Те участват в категориите „Катинар” и „Вързан ключ”.
"Тази годна имаме малко повече общини като че ли, сред които и Столична община. Имаме една друга номинация за 17 общини, които не спазват изискванията на Закона за достъп до обществена информация в частта, която ги задължава да публикуват известни категории информация на интернет страниците си", разясни адвокат Ангелов.
24 подред доклад на ПДИ за състоянието на достъпа до информация в страната ни за 2023 година поставя ударение върху проблемните изменения на Закона за достъп до обществена информация, които според адвокат Ангелов, са могли да създадат доста проблеми, ако бяха приети, в един от най-добре развитите и прилагани закони в страната ни.
"Слава Богу, тези промени не успяха да минат и такива странности, като изисквания за обосноваване на правен интерес или да покаже човек, че е от местната общност и затова може да пита еди коя си община за информация от нея. Не успяха да минат в НС", разказва адвокат Ангелов.
Още по темата за достъпа до информация чуйте в прикачения звуков файл, а отделните номинации и наградените в тях, можете да откриете на: https://www.aip-bg.org/news/22_%D1%80%D0%B0_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B7%D0%B0_%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%B4%D0%B0_%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BC_2024/20240920004912/
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..