Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен начин. Тя е детски психолог, но четвъртата си “Книга Антидепресант” я пише за възрастни. Книгата се е появила в труден период от живота й, когато разбира, че независимо подкрепата и обичта на близките хора, проблемът може да бъде преодолян, като тръгнеш по най-съкровения път - този към себе си.
"Моят личен антидепресант е семейството. Това е книга за семейството, за любовта за подкрепата. Няма по-висш антидепресант от любовта и от това да има с кого да споделиш тази любов, защото аз съм си мислила за мен кое би било обратното на терапевтично - антитерапевтично, и съм си мислила, че явно най-голямото нещастие е да има какво да дадеш и да няма на кого", споделя пред Радио Благоевград Проданова.
Тя пътува често, има различни впечатления от ред дестинации по света, но за пътя навътре към себе си, казва, че е доста тежък и труден.
"Много хора ходят на психолог, за мен това е ежедневие от 1999 г. не съм спирала да работя като психоретапевт. Има толкова много хора, които търсят пътя към себе си. Трудно е да ходиш на терапия, защото не знаеш до какви дълбини можеш да стигнеш. За мен хората, които търсят терапия или по някакъв начин тръгват по пътя към себе си - това са много смели хора. Живеем в едно много шумно време, много е шумно, а хората не се чуват, не се изслушват. Не им се задълбава нито в техния свят, нито в света на другия", казва психологът.
Авторката на "Книга Антидепресант" споделя за нея, че има усещането, че пише двойна книга, защото всеки, който я прочете, й дава обратна връзка за своята история и усещане на книгата.
"Аз в нея пиша за своя дядо, всеки е имал дядо и изведнъж ти изниква историята за твоя си дядо, за твоята майка, за твоя баща, за любовната история на твоите родители, и всъщност тече двоен процес - ти се запознаваш с автора, запознаваш се с всичките негови емоции, преживявания, как минава през различните емоционални състояния и това провокира твои си паралелни емоционални състояния. Така че аз, като я пишех тази книга, не съм я написала с идеята "сега ще я напиша и ще я прочетат хиляди хора", аз си правих тренинг на себе си, един вид все едно се поведох за ръка. Вместо да тръгна на психотерапия, си казах "добре, в момента съм в тежък период, имам нужда от подкрепа", но видях, че колкото и да са ти близки близките, когато си в такъв тежък период, те стигат до теб, но донякъде, винаги остава една педя разстояние и тази педя ти говори, че всъщност няма как да излезеш от трудното, ако не се обърнеш към себе си", разказва за Радио Благоевград Проданова.
Цялото интервю с Димитрина Проданова можете да чуете в прикачения звуков файл.
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..
Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..
За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..
Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...
Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..
"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...