Съвременният зоопаркът не е просто менажерия. На него все повече се гледа като на важно място за съхранение на видовото разнообразие на животните. Зоопаркът е и информационен център за екологичните проблеми, засягащи животните, той е територия за науката. „Вече целта не е само зоопарковете да привличат посетители, а да работят с научни институти, с неправителствени организации, с правителствени и да се опитват да направят каквото е възможно да бъде предпазено видовото разнообразие“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Павел Василев, автор в платформата "Климатека“. Младият учен посочи Виенския зоопарк като пример за високи стандарти в отглеждане на животински представители от всички континенти. Голяма част от големите зоопаркове по света са членове на Световната асоциация на зоопарковете и аквариумите – WAZA, но България все още не е част от нея. По-близката цел е Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите – EAZA, чийто временен член е Софийският зоопарк, най-развитият в България. Поглеждайки по-широко на понятието за зоопарк, може да се каже, че по отношение на инфраструктурата и условията за живот на животните, Паркът за мечки в Белица е най-модерният в България.
„Насърчавам всички хора да си посещават местните зоопаркове, независимо колко добри са те, тъй като на тях им трябва финансиране“, призова за гражданска активност Павел Василев и обърна внимание, че „няма нужда да бойкотираме зоопарковете. Те не са врагове, нужно е да се работи с тях“.
Цялото интервю с Павел Василев можете да чуете в звуковия файл.
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..
Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на 15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...
Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи. „ Доброволчеството за мен е..