С богата програма тази година ще бъде отбелязан Духовният празник на град Брезник, който се отбелязва на 14 октомври-Петковден. Денят е обявен за такъв с решение на Общинския съвет през 2009 г. По този повод се организират редица съпътстващи събития, които започват от 8 октомври.
„От незапомнени времена, Света Петка е закрилница на нашия град, а една от най-старите църкви в Пернишка област, е нашата черква „Света Петка“. В нея се съхраняват част от мощите на света Петка, която е канонизирана за светица. По този повод Петковден бе обявен за духовен празник на града ни, защото тя наистина ни закриля, носи ни едно духовно блаженство и едно духовно извисяване на хората в града. Всеки, който посети църквата „Света Петка“ в града ни се чувства пречистен, одухотворен и спокоен“, коментира за Радио Благоевград Мария Добревска, заместник-кмет в Община Брезник.
Съпътстващите празника събития в Брезник започват още на 8 октомври. От 17:30 часа в малкия салон на народно читалище “Просвещение -1870” ще бъде открита изложбата на местния историк и краевед Аниела Асенова “Чудото и тайните на граовските лековити кладенчета, бунари и чешми”.
На 11 октомври (петък) от 10:30 часа, в Общински исторически музей-Брезник, ще бъде открита театрална работилница с участието на актрисите Екатерина Кънчева и Таня Тошева от Общински драматичен театър ”Боян Дановски” в Перник. Театралната работилница ще е предназначена за деца от IV до VI клас.
На 13 октомври (неделя), в храм “Света Петка” в града, ще бъде отслужено бдение, което ще започне в 18:00 часа.
„Акцентът на празника е 14 октомври, когато в църквата „Света Петка“ ще започне празнична литургия в 9:30 часа. В 11 часа ще бъде извършен празничен водосвет, а в 11:30 часа ще се освети и раздаде курбан за здраве за жителите на община Брезник. Между 9:30 и 12 часа ще бъде пресъздадена брезнишката чаршия от края на 19-ти и началото на 20-ти век. Пред Общинския исторически музей ще бъдат ситуирани дюкянчета. Деца, облечени в облекла от това време, ще дефилират в пространството между музея и църквата и ще създават едно прекрасно настроение на жителите на града. По време на дефилето те ще раздават брошури, които ще дават информация за Петковден“, допълни заместник-кметът Добревска.
На 17 октомври (четвъртък) от 17:30 часа, в малкия салон на читалището в Брезник, ще бъде представена книгата “Памет за Брезнишка и Трънска околия" (1878 – 1944) на Румен Иванов, която е издадена през 2022 година от Община Брезник.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Мария Добревска:
България е на първо място по желание на младите хора да започнат свой бизнес според данни на Евробарометър. У нас има развита предприемаческа култура, нарастващ брой стартъпи в технологичния сектор и в биотехнологиите. Предприемачеството е начин на мислене и отношение към света, а успешният предприемач трябва да бъде любопитен, да търси решения на..
Регионалният съвет за развитие – Самоков обяви конкурс по повод 1 ноември – Деня на народните будители. В конкурса могат да участват ученици на възраст от 13 до 18 години. Задачата е да бъдат издире ни цитати, мисли и откъси, посветени на Самоков. Най-добрите предложения ще бъдат изписани върху пейки в Самоков и Боровец. Жури ще оцени..
По данни на СЗО повече от един милиард хора по света са с увреждания. И макар да имат някакъв дефицит, те са хора като всички нас - мечтаят, обичат, харесват или не харесват, творят. А изкуството е начинът, по който хората с увреждания най-лесно могат да се впишат в обществото, каза в студиото на Радио Благоевград Вера Павлова, ръководител на..
Българската журналистика е единственият европейски партньор на Асоциацията на корейските журналисти – сътрудничество, което вече десет години изгражда мостове между култури, професионални стандарти и приятелства. По повод юбилея делегация на Съюза на българските журналисти, водена от председателя Снежана Тодорова, посети Южна Корея. За смисъла на..
От 20 октомври до 10 ноември тази година се открива прием на заявления за кандидатстване по държавната помощ de minimis за подпомагане на земеделски стопани, произвеждащи оранжерийна продукция (като домати, краставици, пипер, ягоди и малини), както и на производителите на картофи, тютюн, култивирани гъби и маслодайна роза. Това реши на свое..
На 2 октомври, когато отбелязахме Световния ден на селскостопанските животни, сдружение КАЖИ (Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията) стартира национална кампания срещу разрастването на една от най-големите птицеферми в страната, намираща се във великотърновското село Дебелец. Инвестиционният проект предвижда капацитетът на комплекса да..
Вече 3 детски градини от общо 13 имат своята биоградинка в Благоевград. „Целта е освен малчуганите да се докоснат до градинарството, да се засили връзката детска градина - деца – родители“, обясни планинският водач Маргарита Ангелова. Идеята е създадена от директорката на ДГ 10 "Мак" Галина Арабаджиева, където ходи дъщеря и Йоана. Маргарита има..