Психологът Пламен Димитров коментира в предаването “Събуди деня” резултатите от скорошно проучване, според което голяма част от българите изпитват сериозни тревоги и отвращение към настоящата политическа ситуация в страната. Анкетата, проведена между 10 септември и 2 октомври 2024 г., разкрива притеснителни нагласи сред българското общество в контекста на предстоящите парламентарни избори.
Проучването, обхванало 1325 души от цялата страна, показва, че 75% от анкетираните изпитват тревожно-депресивни усещания, свързани с несигурността и страха за бъдещето.
Интересен аспект на изследването е, че 61% от анкетираните изразяват „висцерални усещания“ - емоции, които имат физическо изражение. Този дълбок негативизъм е индикатор за нарастващото разочарование на гражданите от състоянието политическите процеси у нас. Още по-притеснителен е фактът, че 40% от анкетираните проявяват агресивни настроения, изпитвайки гняв и желание да „накажат“ политиците за ситуацията.
На фона на масовата апатия обаче, има и светъл лъч – 25% от анкетираните гледат с оптимизъм към бъдещето и се надяват на положителна промяна след изборите. Според психолога, тези хора виждат потенциал за развитие и вярват, че нещо може да се промени.
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..
Община Петрич внесе инвестиционно предложение за изграждане на паркинг в РИОСВ – Благоевград. Идеята е да се подобри градската среда, да се намали трафикът и задръстванията в южния град. „Предвижда се изграждането на закрит паркинг на два етажа със135 паркоместа, от тях 15 ще са за автомобили на хора с увреждания. Предвижда се и обособяването..
Приключи участието на екипа от БДЗП – Гоце Делчев в Осмото международно преброяване на белия щъркел. Общините, които са били обходени през тази и миналата година, са общо 13 на брой. Според резултатите от проучването, в община Петрич са били установени най-много щъркели и щъркелови гнезда. Това съобщи за Радио Благоевград Димитър Попов,..
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..