Маска на клоун за Halloween е забранена за продажба в Европейския съюз. Разпоредени са мерки по изтеглянето на партидите от пазара, заради прекомерна концентрация на фталат, информират от онлайн платформата „Ние, потребителите“.
Лабораторните тестове са измерили стойност 40,96% от теглото. Това несъответствие е в нарушение на Регламента REACH на Европейския съюз, в който се посочва, какви химически елементи и техни съединения, е недопустимо да има в детските играчки и какви са нормите, които не трябва да бъдат превишавани. Когато изпитванията покажат, че тези норми за завишени, тогава съответните стоки се забраняват и изтеглят от пазара. Това са мерки, които имат за цел да защитят живота и здравето на потребителите.
„Когато говорим за децата, които са уязвима група, трябва да бъдем особено внимателни. За радост, конструктивните рискове са лесно разпознаваеми. Например - дребни елементи, лесно отделящи се, те са недопустими, защото децата могат лесно да ги отделят от основните части на изделието, да ги погълнат и да се задавят. Когато говорим за химикали обаче, нещата са доста по-притеснителни, защото те могат да нанесат сериозни здравословни неразположения и алергиите са само малка част от тях. Натрупването на тежки метали в организма от различни играчки , пособия за игра и аксесоари могат да доведат до сериозни заболявания при децата“, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на онлайн Платформата „Ние, потребителите“.
Така например, фталатите, които са установени в завишени норми в маските за Halloween, се използват за придаване на гъвкавост на пластмасите, а натрупването им в организма може да доведе до увреждане на репродуктивната система на детето. Заради същите рискове е издадено разпореждане за изтегляне от европейския пазар и на други детски играчки като модел кукла Барби, детска играчка във формата на масивен слон, плюшени играчки с батерии, които не са добре изолирани и други артикули. Повечето сигнали са от Полша, Франция, а производителите са най-често от Китай. Но някои играчки се продават онлайн, затова родителите трябва да бъдат внимателни, когато пазаруват в интернет където контролът е по-понижен.
Според Габриела Руменова, когато купуват играчки за децата си, родителите трябва да следят за няколко важни неща – кой е производителят и вносителят, да има търговец, базиран в европейска държава, който да носи отговорност за тези стоки, да са налице стандартите и документите за безопасност на изделието. Ако стоката е произведена от трета страна и тя не е минала съответните тестове за безопасност на ЕС, тогава рискът е много по-голям. Добре е да направим проверка в европейската системата за забранени стоки.
„Ако родителите попаднат на стоки или играчки за деца, за които имат съмнение, че може да се окажат опасни за тяхното здраве, най-напред трябва да спрат използването им. След това, ако стоката е доказано опасна, без разговори и спорове, да я върнат на търговеца и да получат парите си. Добре е да направят всичко възможно повече потребители да разберат, че тази стока е рискова, да информират институциите отново, защото това, че стоката е опасна и може отново да бъде срещната на пазара, е доста притеснително. Това означава, че отговорните институции трябва да се сезират отново, да проверят за тези количества, които очевидно не са били изтеглени от мрежата и да предприемат всички законоустановени мерки това да се случи“, допълни още експертът в сферата на потребителската защита.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:
Поредно опасно предизвикателство в TikTok прати момиче в болница и едва не отне живота й. Детето е загубило съзнание след опасна игра за задържане на дишането. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Връзката между подрастващите и социалните мрежи придобива плашещи размери. От уж безобидно занимание и „сърфиране“ в свободното време,..
Словото е началото на всичко – на мисълта, на културата, на науката… Филологията е мост между човека, културата, знанието. И задачата на филологията в днешно време е да изследва, разбира и съхранява езика, както и да предава културното наследство на даден народ или езикова общност. Филологът е не само пазител на езика, но и тълкувател на културната..
В община Сандански ще ограмотяват над 200 лица, отпаднали от образователната система. Това са лица над 16 години,които са от уязвимите групи и повечето нямат основно образование. Този социален проект ще се реализира в партньорство с двете средни училища в града - Профилирана гимназия „Яне Сандански“ и Земеделската професионална гимназия..
Какво казват гласовете от квартала? Отговорите на този въпрос ще търси Ваня Кромбоа, общински съветник и председател на общинската организация на ПП „Продължаваме промяната“ в Благоевград. Тя стартира поредица от срещи с жителите на всички квартали в областния център, за да чуе от първа ръка какви са проблемите и исканията на местните жители...
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..