2 400 кг капачки, 300 кг кенчета и 1 460 лева от дарения – това е равносметката от есенната кампания „Капачки за Бъдеще“ в град Гоце Делчев. Информацията съобщи за Радио Благоевград Габриела Граматикова, координатор за града на фондация „Капачки за Бъдеще“. „Хората, които идваха, главно бяха учители със своите ученици, от детските градини, което за мен е много положителен знак и съм много обнадеждена, защото докато има такива прекрасни учители, които будят младото общество, със сигурност ще расте общество, което ще бъде социално и обществено ангажирано“, подчерта Габриела Граматикова. Тя припомни, че през пролетта болницата в град Гоце Делчев получи от „Капачки за бъдеще“ като дарение три много нужни апарата. „Лекарите също участват в акцията да дарят своите капачки, децата, които бяха там успяха да се докоснат и до няколко истински истории, които те разказаха“.
Габриела Граматикова работи във финансовия сектор, но инициативата „Капачки за бъдеще“ я кара да се чувства полезна и удовлетворена, защото „виждаш надеждата в очите на хората, благодарността в очите на лекарите. Виждаш едно общество, да не говорим за малките деца – те просто сияят от щастие, от ентусиазъм, че допринасят за нещо толкова ценно. Защото „Капачки за бъдеще“ е много ценен ресурс за държавата“.
Цялото интервю с Габриела Граматикова можете да чуете в звуковия файл.
Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда. "Всяка учебна година имаме теми и..
Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..