Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц.д-р Желязко Арабаджиев, дм:

Ранно диагностицираният карцином на гърдата е напълно лечим

Октомври е известен като Международен месец за борба с рака на гърдата – време, в което светът се обединява около важната мисия да повиши осведомеността и да насърчи ранната диагностика и превенция на това сериозно заболяване. Ракът на гърдата е едно от най-често срещаните онкологични заболявания сред жените, но когато бъде открит на ранен етап, шансовете за успешно лечение са значително по-високи.

  В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата коментира доц. д-р Желязко Арабаджиев, дм – водещ български онколог, началник на Клиниката по медицинска онкология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“. Председател е на Бългаското научно дружество по имуно-онкология, официално е член на  борда на Мисията за рака на Европейския съюз към Европейската комисия. 

  Доц. Арабаджиев посочи, че в България няма раков регистър, поради което всички статистически данни за заболеваемостта и смъртността от онкологични заболявания е трудно да се интерпретират. По прогнозни данни на Световната здравна организация в България около 35 000 души всяка година се диагностицират с онкологични заболявания, а 4 000 жени развиват карцином на гърдата. Заболяването, макар и по-рядко, се среща и при мъжете – около 1 процент от случаите. „Ще направя две уточнения: защо имаме усещането, че  се увеличава заболеваемостта от рак на гърдата? Първо – защото здравната култура на населението се повиши и хората са запознати със заболяването карцином на гърдата. Възможностите за диагностициране карцинома на гърдата са много по достъпни – добри мамографски техники, компютър томографски изследвания, магнитно-резонансни изследвания, които се използват в арсенала на диагностиката на това заболяване. Не на последно място – усещането, че много хора боледуват от рак на гърдата, защото всеки има близък с тази диагноза, е и защото пациентите, благодарение на модерното лечение на това заболяване – живеят дълго и са сред нас. Съвсем спокойно можем да кажем, че ракът на гърдата вече не е категорична смъртна присъда, както беше преди 20-30 години. Благодарение на новите лекарства, новите методи за лъчелечение, новата диагностика и достъпността на пациентите до образната диагностика. За разлика от развитите западни държавни смъртността от рак на гърдата у нас  остава малко по-висока. Ние трябва да се борим с тази тенденция. В България комплексността в диагностиката и лечението на рака на гърдата не е добре организирана. Пациентките все още се лутат между диагностичните звена – дали да бъдат диагностицирани при образен диагностик, дали да отидат при хирург на операция, къде да правят операция. Нерядко отиват в друга област в страната, за да си направят операция. След което се връщат и отиват в друга област, за да проведат лъчетерапия, губят се за проследяване. Всички тези неуредици по пътя на пациента водят до не добър резултат от иначе много иновативното лечение.“




Новите методи на лечение на рак на гърдата – новите авангардни медикаменти, имунотерапията  - дават ли добри резултати така че от една страна да се удължи животът на жените, от друга – да влязат трайно в ремисия?

„Много добър въпрос и отговорът е силно позитивен. Още преди 20 години започна революцията в лечението на карцинома на гърда. Един от неговите видове – т. нар. херпозитивен карцином на гърда, това е една от характеристиките на туморната клетка – с откриването на таргетно лекарство, което е насочено срещу този рецептор. Драстично се повиши преживяемостта на пациентите към по-дълга такава и се подобри качеството на живот, дори и при тези, които са диагностицирани в по-напреднал метастатичен стадии. Този победоносен поход на съвременното лекарствено  лечение на рака, продължи с няколко други вида  таргетни терапии. Вече от последните две години и българските пациентки, които са с т.нар. тройно негативен подтип с карцинома на гърда – имат възможност да получат и имунотерапия. Вие ме представихте като председател на Българското научно дружество по имуно-онкология – това направление в онкологията се развива с огромни темпове и се придружава от много добри резултати с въвеждането на имунотерапията  в лечението на онкологичните заболявания, вече и при карцинома на гърда“.


  Във всички случаи ли като метод на лечение на рак на гърдата може да се приложи имунотерапията, или това е в зависимост от стадия на болестта? Възможно ли е да се  комбинира с химиотерапия?

  „На този етап имунотерапията има клинична доказана ефективност единствено при пациентките с т.нар. тройно негативен карцином на гърда, при който няма никаква експресия на хормонални и на her 2 рецептори. В случая с приложението на имунотерапията, точно при този вид карцином не зависи от стадия на болестта. Ние имаме чудесни резултати и препоръчваме на пациентките си, които трябва да проведат предоперативна химиоимунотерапия и отговорът на Вашия въпрос – да, комбинира се с химиотерапия. Продължават лечението си с имунотерапия след операцията, както и комбинацията от имунотерапия и химиотерапия е регистрирана и показана за почти всички пациентки с метастатичен тройно негативен карцином на гърдата. Приложението на имунотерапията е наистина иновативна възможност все още за определен тип гърда, но разработките навеждат на мисълта, че скоро ще получим малко по-широко разрешение“.

  Възможно ли е да се стигне до ремисия и в по-напреднал стадии на заболяването?

„При напредналите стадии на болестта за съжаление не можем да декларираме, че можем да излекуваме пацинетката и тя да се счита свободна от раковата болест, но можем да поддържаме много добър контрол върху разпространението и да спрем появата на нови метастази. Както и да върнем обратно, в някои случаи дори до изчезване, на тези метастази, които са диагностицирани“.

Има ли разлика в лечението на рака на гърдата у нас и в Европа? Лекува ли се у нас по всички световни стандарти?

„С най-голяма отговорност заявявам, че в България в почти всички клиники, в които се прилага лекарствено лечение срещу злокачествените тумори – то е базирано на европейските препоръки. От друга страна в България има един много благоприятен фактор – ние имаме една от най-добрите реимбурсни политики за бързо навлизане и изплащане на иновативни лекарства против рак, в този случай против рак на гърдата. Това, което обаче куца, и е проблем е това, с което започнах – най-добрите резултати пациентите с карцином на гърда ще получават в експертните центрове, специализирани в лечение на това заболяване. Там ще бъде прилагана цялата комплексност – от поставяне диагнозата на пациентката до настъпване на състояние, което изисква повече симптоматично лечение, ще може да получава грижите. Доказано е, че това повишава преживяемостта и подобряване качеството на живот в лечението на тези пациентки в лечението в експертни ценрове. Това са препоръките на Европейската комисия, отправени към България. Ние трябва да създадем един или няколко всеобхватни центрове за лечение изобщо на туморите, както и експертни центрове по туморни локализации – карцином на бял дроб, на гърда, на дебело черво. Болницата, в която аз работя полага усилия за създаването на подобен експертен център, за да осигурим най-доброто лечение на пациентките. Но тъй като ние искаме той да бъде напълно оторизиран и сертифициран - това не е много лесна задача.“


  Скринингът ли е най-добрата превенция?

„Това е изключително важен въпрос и отговорът е болезнен за мен, тъй като в България, въпреки разписания противораков план преди около 2 години, в който е залегнал скрингът за карцином на гърда – все още няма обособен такъв скрининг. Вероятно политическата нестабилност, вероятно други фактори не позволяват да има национално обединение и национална програма за скрининг за карцином на гърда. Чест прави на Министерството на здравеопазването и на сегашния министър, че създаде оперативен щаб за приложение дейностите, залегнали в противораковия план, като една от първите задачи е да обособи скринингите в посочените в плана заболявания, сред които и гърдата. Това е първата ясна стъпка на политическото ръководство на държавата в тази посока.

  Скринингът и профилактиката са от основно значение за ранната диагностика на карцинома на гърда. А при ранно диагностицирания карцином на гърда е напълно лечим и пациентката може да бъде сигурна, че резултатите ще бъдат отлични след добре проведено комплексно лечение.

  Апелът ми към всички жени и мъже е – поне веднъж годишно да посещават предвидените профилактични прегледи. За жените включват и преглед на млечните жлези и лимфните възли около гърдите. Особено тези пациенти, които имат фамилна обремененост, тези които са диагностицирани в ранна възраст между 30-40 години. Те са поставени под по-особен риск и трябва да бъдат много по-постоянни при прегледите. Да се самопреглеждат и при всяко съмнение да посещават лекар. Ракът никога не се развива обратно, никога не изчезва от самосебе си“.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Премиерът Желязков откри нов клас скенер и мамограф в болницата в Разлог

Министър-председателят Росен Желязков не очаква изненади при финалните гласувания за приемането ни в еврозоната. "Човек ако очаква изненада, това няма да е изненада. Гласуването в парламента става по линия на политическите семейства. За мен е изключително важно българската делегация да гласува единно в полза на България. Предстои работата, която е..

публикувано на 07.07.25 в 13:56

Жегите и здравето: Какво съветват експертите от МЗ?

Летните горещини могат да поставят здравето ни в риск. Най-уязвими са възрастните хора, малките деца, бременните жени, пациентите с хронични заболявания и работещите на открито, съобщават на страницата си от Министерството на здравеопазването. За да се предпазим от опасностите при високи температури, е важно: Да избягваме продължителен престой на..

публикувано на 07.07.25 в 10:14

Ластичните чорапи са ключът за справяне със симптомите на разширените вени

В началото на лятото сме и градусите на термометъра стават все така високи. Жаркото слънце освен добро настроение често носи и различни видове дискомфорт. Сред тях са разширените вени. Как да облекчим разширените вени през лятото, как да поддържаме здравето на краката си, какви са летните опасности за разширените вени през летния сезон? Отговорите..

публикувано на 18.06.25 в 10:14
Д-р Станислав Балев

От 3000 прегледани деца, при 10% открихме леки форми на сколиоза

Над 3000 деца на възраст 8-12 години от училища в страната участваха в скринингова кампания с безплатни профилактични прегледи за гръбначни изкривявания.  Специалната програма на Клиниката по ортопедия и травматология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ стартира в края на миналата година, а първият ѝ етап приключи през месец май 2025 г., който..

публикувано на 18.06.25 в 09:47
Д-р Владимир Пандев

Безплатни прегледи за граждани в Тубдиспансера в Благоевград

Безплатни консултации за туберкулоза стартираха в лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза в областните градове на страната. Кампанията „Седмица на отворените врати“ се провежда за втори път през тази година в изпълнение на Националната програма за превенция и контролна туберкулозата в Министерството на здравеопазването...

публикувано на 17.06.25 в 12:49
Доц. д-р Веселин Маринов

След бариатрична операция бързо настъпва редукция в теглото, диабетът и високото кръвно изчезват

Затлъстяването е глобален проблем, с който се срещаме все по-често, както в  България,  така и  в развитите европейски страни, САЩ, напоследък и в Далечния изток. Затлъстяването се превърна в глобална епидемия, която след себе си води много асоциирани заболявания, лошо качество на живот и намалена продължителност на живота. „Затлъстяването и..

публикувано на 10.06.25 в 15:45

Кардиологично отделение на МБАЛ-Благоевград отваря врати за граждани

МБАЛ – Благоевград организира месец на отворени врати в кардиологичното отделение – обяви на пресконференция д-р Димитър Димитров, изпълнителен директор на най-голямата болница в Югозапада. За времето от 9 юни до 9 юли екипът на отделението, което е с 3-то най-високо ниво на компетентност, ще преглежда граждани, които са заявили своето желание на..

публикувано на 06.06.25 в 14:57