С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски заведения. Една от последните й срещи се проведе преди дни в Детска градина номер 10 „Мак“ в Благоевград, която предизвика голям интерес сред децата.
„Изключително щастлива съм, че тази инициатива набира все по-голяма популярност, че има доста желаещи да ги посетим, да разкажем за света на пчелите, колко са важни за опрашването и за цялата ни екосистема. Съответно, децата научават и колко са важни пчелните продукти за човешкия организъм. Впечатлена съм, че дори и най-малките дечица от детската градина са добре запознати и информирани от своите семейства, каква е ролята на медоносната пчела. Всъщност, щастлива съм да чуя, че в техните домове се консумират пчелните продукти, децата ги познават, разказват как им се поднасят за закуска, като сладкиши. Това е много хубаво“, коментира за Радио Благоевград Ралица Петкова.
Според нея, за да се провокира интересът на децата към темата, е добре да им се даде да опитат пчелен мед, да видят как изглежда пчелният кошер, да видят нагледно, как се произвежда медът и какво прави пчеларят в пчелина. Всичко това струва не само усилия, но и средства, които се осигуряват от самата Ралица Петкова и нейното семейство. Тя признава, че за да реализира своите срещи с подрастващите, са необходими средства, затова би приела всякаква подкрепа от хора и институции, които споделят нейната кауза.
„Носим и питка, носим и пчелен мед, защото децата от това се впечатляват. В случая, дарихме един пчелен кошер, тъй като Детска градина номер 10 в Благоевград се развива много иновативно, за да може да не бъде еднократно говоренето за пчелите, а когато те го имат в двора на детската градина, макар и празен, но пълен с пчелни рамки, които визуализират живота на пчелното семейство, да може по този начин децата да свикват с тази информация в тяхното ежедневие“, допълни пчеларката.
Вече има няколко заявки от училища и детски градини с желание тези беседи да бъдат проведени и там. Така че, инициативите на Ралица Петкова сред благоевградските деца и ученици, продължава.
Тя припомни колко полезни са пчелните продукти през този сезон за подсилване на имунната система.
„Прополисът е натуралният антибиотик на пчелите. Подходящ е за спиране на възпалителните процеси, той е природен имуностимулатор. Една чаена лъжичка сутрин с кисело или прясно мляко, със сокове и фреш, на който както му е удобно, нека да включи тази закуска в менюто си, за да се засили имунната система. Много добри резултати дава и още една рецепта. В едно малко бурканче пчелен мед от около 500 грама, се пасира или настъргва един корен джинджифил около 150-200 грама и един средно голям лимон. Всички тези неща се смесват и се яде по една лъжичка дневно. Ако на някого му е силна тази смес, може да я разреди с вода или да я пие като чай, или да се сложи в друга напитка. Сега е моментът да помогнем на организма си да устои на вирусите“, посъветва Ралица Петкова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Ралица Петкова:
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..