Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват. В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За Земята“ със заглавие „Паралелна реалност: управлението на пластмасовите отпадъци от опаковки в България отвъд официалната статистика“ (https://www.zazemiata.org/resources/epr-in-bg-report-2024/).
Една от слабостите на системата е качеството на наличната статистическа информация за отпадъците, коментира в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от „За Земята“. Тя напомни, че от 2021 година страните членки на ЕС плащат данък пластмаса за нерециклираните пластмасови опаковки. „Който като го разделим на жител не изглежда много – 6 лева годишно. Отделно от него като потребители плащаме всеки път, когато си купим нещо от магазина, което е в опаковка, независимо дали е стъклена, пластмасова, метална, хартиена – ние сме си платили в цената на този продукт, неизвестна за нас цена, която трябва да отиде за рециклиране, да финансира цялата инфраструктура от цветни контейнери, тяхното обслужване, за да може в крайна сметка тези отпадъци да се върнат отново в икономиката като материали. Много е трудно да разберем колко е тази сума, защото е много непрозрачен начинът, по който се формират тези продуктови такси“, описа ситуацията екологът. Евгения Ташева посочи още, че няма информация за реалния дял на опаковките в общия поток отпадъци, макар че общините са длъжни на всеки пет години да правят подробен анализ на състава на битовите отпадъци. Към момента само 1/3 от тях имат такъв нов анализ, но методиката, по която се прави не изисква да се изясни каква част са опаковки, за да бъде ясно разпределена и финансовата отговорност за тяхното управление. „Ние плащам екотаксата за всяка опакована стока като потребители, такса битови отпадъци като жители на дадено населено място и може би същата опаковка е минала през същия процес на плащане и щом тя е върната, а не рециклирана, тя неизменно попада и сред тези опаковки, които са в обхвата на европейския данък.“ Въпреки значителните, дори за Европа, обществени разходи за управление на отпадъците в България, едва 4.8% от материалите се връщат обратно в икономиката – над два пъти по-малко от средното за Европейския съюз и пет пъти по-малко от водещата страна - Нидерландия.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..
„Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life..
На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..
На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..
Като динамична и доста натоварена определи 2024 година за доброволците в Благоевград Владимир Филков. Той е компютърен специалист по професия, координатор за Благоевград на Съюза на българските спасители и ръководител на доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в областния град. През летните месеци, когато е пожароопасният сезон,..
Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..