Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват. В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За Земята“ със заглавие „Паралелна реалност: управлението на пластмасовите отпадъци от опаковки в България отвъд официалната статистика“ (https://www.zazemiata.org/resources/epr-in-bg-report-2024/).
Една от слабостите на системата е качеството на наличната статистическа информация за отпадъците, коментира в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от „За Земята“. Тя напомни, че от 2021 година страните членки на ЕС плащат данък пластмаса за нерециклираните пластмасови опаковки. „Който като го разделим на жител не изглежда много – 6 лева годишно. Отделно от него като потребители плащаме всеки път, когато си купим нещо от магазина, което е в опаковка, независимо дали е стъклена, пластмасова, метална, хартиена – ние сме си платили в цената на този продукт, неизвестна за нас цена, която трябва да отиде за рециклиране, да финансира цялата инфраструктура от цветни контейнери, тяхното обслужване, за да може в крайна сметка тези отпадъци да се върнат отново в икономиката като материали. Много е трудно да разберем колко е тази сума, защото е много непрозрачен начинът, по който се формират тези продуктови такси“, описа ситуацията екологът. Евгения Ташева посочи още, че няма информация за реалния дял на опаковките в общия поток отпадъци, макар че общините са длъжни на всеки пет години да правят подробен анализ на състава на битовите отпадъци. Към момента само 1/3 от тях имат такъв нов анализ, но методиката, по която се прави не изисква да се изясни каква част са опаковки, за да бъде ясно разпределена и финансовата отговорност за тяхното управление. „Ние плащам екотаксата за всяка опакована стока като потребители, такса битови отпадъци като жители на дадено населено място и може би същата опаковка е минала през същия процес на плащане и щом тя е върната, а не рециклирана, тя неизменно попада и сред тези опаковки, които са в обхвата на европейския данък.“ Въпреки значителните, дори за Европа, обществени разходи за управление на отпадъците в България, едва 4.8% от материалите се връщат обратно в икономиката – над два пъти по-малко от средното за Европейския съюз и пет пъти по-малко от водещата страна - Нидерландия.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..