Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива икономика. В контекста на тези предизвикателства, WWF България започва работа по проекта BioJust, който цели да подкрепи най-уязвимите домакинства в преминаването им към устойчиво потребление на енергия.
Какво означава това?
„Това означава прилагане на принципите за справедлив преход. Последиците от прехода вече са наставни и е много важно и да се осигурят по-големи и координирани инвестиции и мерки в справедлив преход. Това може да стане чрез два подхода – териториалният, който вече съществува чрез Фонда за справедлив преход, но и националният и секторният подход, които се осъществяват през политиката за националните планове за енергетика и климат и стратегиите за дългосрочно развитие на енергетиката“, коментира за Радио Благоевград Теодора Пенева, старши експерт „Климат и енергия” във WWF България.
Това, върху което се набляга в доклада е, че е необходимо да се направят анализи на социално-икономическите въздействия от политиките, които се предлагат. Да се преразгледа регламентът за управление на ЕС, както и да се актуализират националните планове за енергетика и климат.
„Защото, когато единият инструмент има забавяне или недостатъчна обхватност на мерките, е необходимо да се задействат и други инструменти. За съжаление, в политиките за климата и социалните политики, има една ситуация, в която тези две политики си говорят на различен език. Те не се чуват, това е един диалог между глухи. Социалната политика смята, че политиката за климата няма нищо общо с нея и обратното. Точно на това наблягаме ние, че те трябва да се координират и да имат допълваща роля“, сподели още експертът от WWF България.
В доклада се разглежда ролята на европейския стълб на социалните права – като данъчно облагане, данъчни облекчения, подобрена социална защита и борба с енергийната бедност, подкрепа за професионално обучение, за работни места, транспорт и мобилност. Всичко това е залегнало в проекта BioJust на WWF България, който вече се реализира в няколко български общини.
„Проектът е много интересен и той всъщност попълва един административен дефицит, защото държавата в момента не знае как да работи с уязвими групи в посока подобряване на енергийната ефективност, на сградите. Пускат се едни програми за всички домакинства, които нямат никакви социални критерии. Ние изработваме инструмент, който да покаже на общините, че това не е толкова трудно. Дори в момента, правим пилотни проекти в две общини в Северозападна България. Там работим заедно с общините, използваме списъците за целево подпомагане за отопление и с около 80 домакинства, по около 40 от всяка община, ние сме направили подробни интервюта, в които заснемаме целевите характеристики с един не много дълъг въпросник“, допълни Теодора Пенева.
Тя обясни, че на тази база се начертават около 7-8 мерки, като подмяна на покрив и дограма например, и така се прави оценка на инвестиционния разход. Има мерки, които варират от хиляда до 20 хиляди лева на домакинство, според ситуацията. По този начин се правят анализи, как тези мерки ще помогнат да се излезе от енергийната бедност.
„Така, се надяваме да дадем възможност на общините да са по-спокойни, да работят с уязвимите групи. Всичко това ще бъде разписано в наръчник и се надяваме да работим и с други общини, включително и от Югозапада“, коментира още експертът от WWF България.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Теодора Пенева:
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...
В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..
2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата - сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..
Вековни традиции и обичаи биват пресъздавани по време на кукерските и сурвакарските игри. Все повече деца и млади хора участват в тази традиция, която се предава от векове наред от поколения на поколения. Първокласничката Александра Кръстева от Благоевград е потомствен кукер. Тя участва в маскарадните игри още от 6-месечно бебе. Любовта към..
Ръководителят на три социални услуги Красимира Александрова получи приза "Личност на годината" в Дупница. Красимира е посветила цялата си кариера на социалните услуги на територията на Дупница. От 1995г. до 2022г. работи в Дом за деца лишени от родителска грижа "Олга Стоянова", като през по-голяма част от тези години е негов директор. Към момента..