Единадесетокласници от ПМГ „Проф. Емануил Иванов” в Кюстендил правят авторски филми за забележителностите в Югозападен регион.
С филмите Гуидо Галени, Виктор Валентинов, Иво Джермански и Георги Ценев искат да покажат не само красотите на родината по един по-интересен начин, но и да останат за поколенията напред.
„Идеята дойде от нашия интерес към обществените науки и гражданското образование и ни беше зададен като проект за природните забележителности на Югозападния район под ръководството на учителя по география Албена Джонева“, обясни Гуидо Галени, чийто баща е италианец, но той е роден в Кюстендил и смята да остане да учи и работи в България.
До момента са направили един филм, а сега работят по втория си проект, в който ще включат също природни забележителности, но този път ще наблегнат върху културните паметници, църквите и манастирите. Филмите още не са качени никъде, защото трябва да приключи проектът, но се очаква това да се случи през март. По време на пътешествията си учениците най-много са впечатлени от каньона на река Шегава, който е уникален. Там освен скални образувания и биоразнообразието е огромно.
„Заслужава си от всяка точка на света да се дойде и да се види това, което притежаваме“, категорични са младежите, които смятат, че има бъдеще за младите хора в България и искат да останат да се реализират тук.
Чуйте целия разговор с Гуидо Галени, Виктор Валентинов, Иво Джермански и Георги Ценев:
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..